TVN24: wstępna zgoda na unijną debatę o sytuacji kobiet w Polsce


Dwie frakcje w Parlamencie Europejskim zgłosiły w środę wniosek o przeprowadzenie debaty plenarnej w sprawie przestrzegania praw kobiet w Polsce. Wstępnie wpisano ją do kalendarza na najbliższy wtorek, 4 października - poinformował korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski.

W środę w Strasburgu miało miejsce spotkanie sekretarzy frakcji PE, którzy uzgadniali harmonogram kolejnego posiedzenia tej instytucji na początku października.

Dwie frakcje chcą debaty

Porozumienie Liberałów i Demokratów (ALDE) oraz Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) wspólnie zgłosiły pomysł przeprowadzenia debaty na temat sytuacji kobiet w Polsce. W środę wstępnie sekretarze frakcji zgodzili się na taką debatę i wpisali ją do kalendarza już w przyszły wtorek, 4 października. Mowa jest jak dotąd jedynie o debacie, bez głosowania nad ewentualną rezolucją.

Zgoda sekretarzy frakcji jest nieformalna - podkreślił Sokołowski. Ostateczną decyzję w sprawie wpisania do porządku obrad tej kwestii podejmą w czwartek szefowie ugrupowań w PE.

ALDE i S&D mają wspólnie 263 parlamentarzystów reprezentujących ponad 1/3 osób w zgromadzeniu liczącym 751 miejsc.

Tym razem debacie sprzeciwia się większość polskich europarlamentarzystów, nie tylko z Prawa i Sprawiedliwości, ale również z Platformy Obywatelskiej - poinformował korespondent TVN24.

Sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbędzie się w dniach 3-6 października.

Czarne Protesty w całej Polsce

Pod hasłem "Czarny Protest - Lista Hańby" w wielu miastach w Polsce demonstrowano w niedzielę 25 września przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. Według organizującej protesty Partii Razem, Sejm głosowaniami nad zmianami dotyczącymi przerywania ciąży "pokazał, że ma w pogardzie prawa kobiet".

Projekt komitetu "Stop aborcji", przewidujący bezwzględny zakaz aborcji, Sejm skierował w piątek 23 września do dalszych prac w komisji. Posłowie odrzucili natomiast obywatelski projekt liberalizujący przepisy aborcyjne przygotowany przez komitet "Ratujmy kobiety".

Protesty odbywały się m.in. przed biurami poselskimi tych posłów, którzy głosowali za odrzuceniem projektu. Zgromadzenia odbyły się m.in. w Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Olsztynie.

Demonstrowano także poza Polską - w Barcelonie, Nowym Jorku i Manchesterze.

Autor: adso//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: