Świat

Erdogan kontra Gulen, odsłona kolejna. Fala aresztowań w Turcji

Świat


Władze tureckie rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę operację aresztowań domniemanych zwolenników wpływowego islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, który mieszka w USA. Gulen jest politycznym przeciwnikiem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Prokuratura w Ankarze wydała 65 nakazów aresztowania dla policji, która przeprowadziła serię obław w dziesięciu regionach kraju, w tym w Ankarze, Stambule, Izmirze (zachód) i Sanliurfie (południowy wschód) - poinformowała w piątek prorządowa agencja Anatolia.

Zaledwie pięciu podejrzanych zatrzymano w piątek w pierwszej połowie dnia, wśród nich byłego deputowanego partii rządzącej Ilhana Isbilena - podała Anatolia. Zaznaczyła, że 43 podejrzane osoby są zapewne za granicą. Na liście ściganych znajdują się członkowie umiarkowanego islamskiego ruchu Gulena, w tym dziennikarze i rektor uniwersytetu.

Przeciwnik Erdogana

Władze Turcji oskarżają Fethullaha Gulena o próbę obalenia prezydenta, a wcześniej premiera Recepa Tayyipa Erdogana, a jego ruch nazywają organizacją terrorystyczną. Mieszkający w USA Gulen był oskarżany przez władze w Ankarze o zorganizowanie "równoległych struktur" wewnątrz aparatu państwowego i o próby obalenia rządu.

Niegdysiejszy sprzymierzeniec Erdogana, kierujący z USA siecią szkół i organizacji pozarządowych, stał się wrogiem numer jeden obecnego prezydenta Erdogana pod koniec roku 2013. Wtedy wszczęto śledztwo w sprawie skandalu korupcyjnego, które objęło ludzi z najbliższego otoczenia Erdogana, wówczas premiera. Rząd zakazał mediom informowania o śledztwie korupcyjnym. Gdy śledztwo w sprawie korupcji nabrało impetu, rząd Erdogana przeprowadził wielkie czystki w sądach i policji, skąd zwolniono ludzi uważanych za zwolenników Gulena.

Duchowny, który z własnej woli wyemigrował w latach 90. do USA, zaprzecza, by miał jakiekolwiek ambicje obliczone na obalenie Erdogana.

Agencja Associated Press pisze w piątek, że prawnik zaangażowany przez władze w Ankarze wniósł w USA pozew przeciw Gulenowi; wpływowy duchowny islamski jest oskarżany o łamanie praw człowieka.

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP