Świat

Były prezydent oczyszczony z zarzutów. Media: kolejna porażka haskiego trybunału

Świat


Międzynarodowy Trybunał Karny oczyścił we wtorek byłego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, Laurenta Gbagbo, ze wszystkich zarzutów zbrodni wojennych - w tym morderstw, gwałtów i tortur. Nakazał natychmiastowe jego zwolnienie. Sędziowie uznali, że prokuratura nie przedstawiła dostatecznych dowodów winy.

Przewodniczący składu sędziowskiego Cuno Tarfusser wyjaśnił, że prokuratura nie zdołała przedstawić wystarczających dowodów winy Laurenta Gbagbo oraz sądzonego wraz z nim Charlesa Ble Goude'a, byłego ministra ds. sportu i młodzieży oraz bliskiego sojusznika byłego prezydenta. - Większość uznała, że prokuratura nie zdołała udowodnić, że istniał plan utrzymania pana Gbagbo u władzy, który uwzględniał popełnianie zbrodni przeciwko ludności cywilnej - oświadczył Tarfusser.

Wojna o władzę w afrykańskim państwie

Gbagbo był oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości - w tym morderstwa, gwałty i tortury - w związku z falą przemocy, która wybuchła po wyborach prezydenckich z 2010 r. Gbagbo odmówił wówczas uznania zwycięstwa swojego rywala Alassene'a Outtary. W czasie walk, które trwały od grudnia 2010 do kwietnia 2011 r., zginęło około 3000 osób, a pół miliona musiało opuścić domy, uciekając przed przemocą. Starcia te uznawane są za jedne z najbrutalniejszych w historii Wybrzeża Kości Słoniowej.

Prokuratura przekonywała, że Gbagbo chciał się za wszelką cenę utrzymać u władzy, a jednym z elementów jego planu były ataki na ludność cywilną. 73-letni Gbagbo nie przyznawał się do winy, przekonując, że zarzuty postawiono mu z powodów politycznych. - Nie ma potrzeby, aby obrona przedstawiała dalsze dowody, ponieważ prokuratura nie zdołała wystarczająco udowodnić zarzutów - dodał sędzia Tarfusser. Prokuratura może jednak odwołać się od wyroku.

"Duża porażka MTK"

W mediach pojawiły się komentarze, że oczyszczenie Gbagbo z zarzutów to "kolejna duża porażka" prokuratorów MTK. W tym kontekście przypomina się, że w ostatnich latach trybunał zwolnił m.in. byłego wiceprezydenta Demokratycznej Republiki Konga Jean-Pierre'a Bembę, bo nie udowodniono mu zarzutu zbrodni wojennych, a zarzuty wobec prezydenta Kenii Uhuru Kenyatty zostały oddalone.

W ciągu niespełna 17 lat funkcjonowania MTK tylko trzy osoby zostały ostatecznie skazane za zbrodnie wojenne.

Autor: ft\kwoj / Źródło: PAP