Trybunał po myśli Rosji

Świat

TVN24Gruzja złożyła wniosek jeszcze podczas wojny w 2008 r.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nie będzie rozpatrywał skargi Gruzji oskarżającej Rosjan o czystki etniczne w Abchazji i Osetii Południowej.

MTS w uzasadnieniu odrzucenia wniosku, które przegłosował stosunkiem głosów 10 do 6, oznajmił, że nie ma kompetencji do rozpatrywania sprawy, ponieważ Rosja i Gruzja nie próbowały nawet dojść do ugody w tej sprawie,

Uznano, że skarga Gruzji nie spełnia warunku z paragrafu 22 konwencji z roku 1965, który mówi, że strony powinny podjąć próby negocjacji w kwestiach spornych nim przedłożą sprawę trybunałowi, czego nie zrobiły.

Skargę do MTS Gruzja złożyła pod koniec sierpniowej wojny w 2008 roku, oskarżając Rosjan o wymordowanie tysięcy etnicznych Gruzinów i przesiedlenie 300 tys. ludzi od początku wojen separatystycznych w Gruzji w latach 90. XX wieku.

Decyzja MTS jest zgodna ze stanowiskiem Rosji. Wiceminister sprawiedliwości Gruzji Tina Burdżaliani wyraziła żal, że sprawa została oddalona z przyczyn "procedur technicznych" i powiedziała, że pozostaje otwarta możliwość wytoczenia później nowej sprawy.

Źródło: rferl.org

Źródło zdjęcia głównego: TVN24