Transplantacja metodą na niepłodność?

 
Czterodniowa Maja dla wielu bezdzietnych par jest symbolem nadzieiDaily Telegraph

39 letnia Brytyjka, która przeszła przedwczesną menopauzę, zaszła w ciążę i urodziła dziecko. Stało się to możliwe dzięki jej siostrze-bliźniaczce, która oddała jej jajnik do przeszczepu. Czy przeszczepy jajników staną się metodą leczenia bezpłodności?

Maja to imię rzymskiej bogini przyrody i płodności. Teraz staje się symbolem nadziei dla milionów bezpłodnych kobiet na całym świecie, że one także będą mogły w naturalny sposób zajść w ciążę.

- Nie da się opisać uczucia bycia matką. Nie mogę oderwać ze szczęścia oczu od mojego dziecka - powiedziała Susanne Butscher.

Pierwsza na świecie

- To, że jestem pierwszą na świecie matką po całościowej transplantacji jajnika jeszcze do mnie nie dotarło. Jestem bardzo wdzięczna lekarzom, i oczywiście mojej siostrze - powiedziała zachwycona mama. - Wiem, że da to nadzieje innym kobietom na całym świecie, które były chore tak jak ja.

To, że jestem pierwszą na świecie matką po całościowej transplantacji jajnika jeszcze do mnie nie dotarło. Jestem bardzo wdzięczna lekarzom, i oczywiście mojej siostrze. Mam nadzieje, że da to nadzieje innym kobietom na całym świecie, które były chore tak jak ja. Susanne Butscher, matka Maji

Lekarze uważają, że pionierski zabieg, który Butscher przeszła w USA, pomoże nie tylko kobietom cierpiącym na przedwczesną menopauzę. Może być także sznasą na zachowanie płodności przez kobiety poddawane chemio- i radioterapii, które będą mogły zamrozić swojej jajniki przed terapią przeciwnowotworową - a po jej zakończeniu wszczepić je na powrót do organizmu.

Co warte podkreślenia, przy tej metodzie zapłodnienia nie pojawiają się "nadmiarowe" zarodki, co jest głównym argumentem przeciwników sztucznego zapłodnienia. Mówią oni wręcz o zabijaniu tych zarodków, które nie zostały wszczepione matce.

Trudna droga do dziecka

Susanne Butscher miała 12 lat, gdy stwierdzono u niej niepłodność. Niestety, była również chora na osteoporozę, i obawiała się skutków terapii hormonalnej, której została poddana. Na pomoc przyszedł ginekolog, który skontaktował ją z doktorem Shermanem Silberem z Infertility Centre w St Louis (USA).

Silber zasugerował jej operację przeszczepu całego jajnika. Dawcą miała zostać siostra bliźniaczka. - Musiałam się upewnić, że zabieg nie zaszkodzi mojej siostrze. Ona się zgodziła.

Szczęśliwy koniec i... początek

Operacja trwała cztery i pół godziny i odbyła się w styczniu 2007 roku. Butscher otrzymała cały prawy jajnik swojej siostry. Niedługo potem w naturalny sposób zaszła w ciąże.

Szczęśliwa matka Susanne Butscher, która ma nadzieje na kolejne potomstwo, powiedziała: - Maja jest fantastycznym dzieckiem. Dużo je i śpi bardzo dobrze. Ma własną osobowość i uwielbia obserwować wszystko co dzieje się wokół niej.

Źródło: Daily Telegraph

Źródło zdjęcia głównego: Daily Telegraph