Uznanie Michaiła Chodorkowskiego za winnego to "hańba dla nowoczesnej Rosji" - tak poniedziałkowy wyrok na byłego szefa Jukosu komentował jego syn, Paweł. W rozmowie z włoską "La Repubblicą" przyznał, że miał nadzieję na uniewinnienie ojca. Zdaniem rosyjskiego dziennika "Wiedomosti" z kolei, "wyrok skazujący był do przewidzenia, gdyż ich uniewinnienie stałoby się wyrokiem skazującym dla systemu politycznego imienia Władimira Putina".
Paweł Chodorkowski ma 25 lat i mieszka w Stanach Zjednoczonych. W rozmowie z włoskim dziennikiem powiedział, że "tym razem rozczarował się". - Mój kraj miał szansę na epokowy przełom dla swego wizerunku. A ja miałem nadzieję, nie tylko jeśli chodzi o mojego ojca, ale wszystkich nas, Rosjan - powiedział. - Lecz nic nie można zrobić, dopóki Putin pozostanie u władzy, nigdy nic się nie zmieni. Także Miedwiediew mnie rozczarował. Mówi, mówi, a potem pozwala, aby sprawy toczyły się zgodnie ze starym, ohydnym systemem - stwierdził.
Brutalne i łatwe do przewidzenia
Młody Chodorkowski wyjaśnił, że na poniedziałkowej rozprawie w moskiewskim sądzie była jego żona. - Myśleliśmy, że słowa prezydenta, pewne ruchy protestacyjne mogą naprawdę coś zmienić. Tymczasem nic z tego. Wszystko brutalne i łatwe do przewidzenia - ocenił. Dodał, że jego żona zabrała na rozprawę ich dwuletnią córkę Nastię, której jego ojciec nigdy nie widział. - Funkcjonariusz podszedł do niej i kazał jej wyjść z sali sądowej. Bez wyjaśnień, bez przeprosin. Czysta złośliwość - opowiedział.
Naciski
- Gdyby sędziowie chcieli dać sygnał zmian, mogliby anulować proces z braku dowodów. Nie mieli na to odwagi, a zatem oczekuję teraz najgorszego - powiedział syn b. szefa Jukosu. - Ewidentne jest to, że naciski ze strony Putina były ogromne, a sędziowie będą posłuszni na całej linii - powiedział Paweł Chodorkowski rzymskiej gazecie. Stanowisko sądu nazwał "wendettą bez ani jednej podstawy prawnej".
Zawyżone oczekiwanie
Lecz nic nie można zrobić, dopóki Putin pozostanie u władzy, nigdy nic się nie zmieni. Także Miedwiediew mnie rozczarował. Mówi, mówi, a potem pozwala, aby sprawy toczyły się zgodnie ze starym, ohydnym systemem Paweł Chodorkowski
O procesie Chodorkowskiego napisał również rosyjski dziennik "Wiedomosti".
"Oczekiwanie odwagi od sędziego Wiktora Daniłkina czy politycznej decyzji od prezydenta Dmitrija Miedwiediewa było zawyżone" - pisze w artykule redakcyjnym rosyjski dziennik, wydawany przy współpracy z "Wall Street Journal" i "Financial Times". Zaznacza jednocześnie, że również pozostawiając Chodorkowskiego i Lebiediewa w więzieniu, system będzie wciąż odczuwał silną presję istnienia sprawy Jukosu.
Absurdalne oskarżenie
Dziennik zaznacza, że na razie nie wiadomo, jak długo potrwa czytanie wyroku. Jak pisze gazeta, obecnie wszystko przeszło "w dziedzinę matematyki: oskarżenie jest absurdalne i wymiar kary zależy od pewnych kalkulacji politycznych związanych z wyborami w latach 2011-2012 i 2016-2018".
"Dosłownie sprawa przedstawia się następująco: na ile powinni być skazani Chodorkowski i Lebiediew, aby to maksymalnie urządzało tzw. elitę" - pisze dziennik.
Zasady gry
"Wiedomosti" sugerują, że nowe kary w procesie byłych szefów Jukosu to warunek drugiej kadencji prezydenta Miedwiediewa. "Oświadczywszy, że niedopuszczalne jest wpływanie na sąd przed wydaniem wyroku, (Miedwiediew) będzie musiał wydawać oceny później. Kara może być skrócona w drugiej instancji, a prezydent może ułaskawić skazanych w wygodnym dla siebie momencie" - pisze dziennik.
Wskazuje przy tym, że poniedziałkowy werdykt sądu w sprawie byłych szefów Jukosu potwierdził zawisłość sądownictwa w Rosji, a także nieokreśloność zasad gry w polityce i biznesie.
Konsekwencje
Zdaniem dziennika, konsekwencje zewnętrzne tego będą polegać na zaostrzeniu stanowiska wobec Rosji (głównie ze strony USA, gdzie umocnili się Republikanie) i na redukcji inwestycji, głównie w dziedzinie tzw. wysokich technologii, gdzie inwestorzy pilnie obserwują zasady gry.
Źródło: PAP, lex.pl