Świat

Obowiązkowe narkotesty dla dzieci. Być może także dla dziennikarzy i polityków

Świat

tvnWęgrzy chcą narkotestów dla nastolatków

Deputowani rządzącego na Węgrzech Fideszu wyrazili w poniedziałek poparcie dla propozycji wprowadzenia obowiązkowych corocznych testów antynarkotykowych u dzieci w wieku 12-18 lat. Pomysł zgłosił w weekend burmistrz jednej z dzielnic Budapesztu.

Antal Rogan, szef frakcji parlamentarnej Fideszu, oświadczył, że propozycja wymaga wprowadzenia "głębokich modyfikacji", ale przyczyniłaby się do ochrony dzieci i skuteczniejszej walki z handlem narkotykami oraz przestępczością zorganizowaną. Oczekuje się, że projekt ustawy będzie gotowy w lutym 2015 roku i zostanie poddany pod debatę w parlamencie, w którym Fidesz dysponuje większością dwóch trzecich. Rogan sprecyzował, że rezultaty testów byłyby ujawniane jedynie rodzicom, a w razie pozytywnego wyniku nieletnim nie groziłyby żadne konsekwencje prawne.

Badanie dla "najbardziej zagrożonych"

Pomysłodawcą obowiązkowych testów jest Mate Kocsis, burmistrz budapeszteńskiej 8. dzielnicy, który w Fideszu jest dyrektorem ds. komunikacji społecznej. W propozycji, którą ogłosił w piątek wieczorem na Facebooku, przewidywał on również objęcie obowiązkowymi testami dziennikarzy i wyłanianych w wyborach polityków. Jak tłumaczył, badane powinny być "osoby najbardziej zagrożone oraz ludzie podejmujący decyzje i kształtujący opinię publiczną". W poniedziałek Antal Rogan zastrzegł jednak, że objęcie tych grup obowiązkowymi badaniami będzie wymagało dodatkowych konsultacji prawnych. W proteście przeciwko planom członkowie młodzieżówki opozycyjnej centrolewicowej Koalicji Demokratycznej wręczyli w poniedziałek członkom rady 8. dzielnicy testy na obecność narkotyków w moczu.

Autor: nsz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn