Planowane są bezpośrednie rozmowy dotyczące irańskiego programu nuklearnego między USA a Iranem, doniósł "New York Times". Biały Dom zaprzeczył doniesieniom dziennika.
Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Tommy Vietor przekazał, że Stany Zjednoczone nadal będą prowadziły prace z innymi stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcami w celu rozwiązania kwestii programu atomowego Iranu. "To nieprawda, że USA i Iran porozumiały się w sprawie bezpośrednich rozmów czy jakiegokolwiek spotkania po amerykańskich wyborach" - brzmiał komunikat. "Nadal pracujemy z grupą 5+1 (przedstawicielami pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemcami) nad rozwiązaniem dyplomatycznym i od początku mówiliśmy, że będziemy gotowi na spotkanie bilateralne" - dodał Biały Dom w oświadczeniu.
Prowadzonym rozmowom zaprzeczył także Teheran. - Nie prowadzimy żadnych dyskusji i negocjacji z Ameryką - powiedział szef irańskiego MSZ Ali Akbar Salehi.
"NYT" donosi o porozumieniu Wcześniej na swych stronach internetowych dziennik "New York Times" napisał, że USA i Iran porozumiały się w sprawie przeprowadzenia bezpośrednich rozmów na temat irańskiego programu nuklearnego. Powołując się na przedstawicieli administracji prezydenta Baracka Obamy gazeta napisała, że negocjacje "mogą być ostatnią dyplomatyczną próbą uniknięcia uderzenia zbrojnego na Iran".
Porozumienie to rezultat intensywnego, tajnego dialogu między przedstawicielami strony amerykańskiej i irańskiej, który rozpoczął się tuż po objęciu prezydentury przez Baracka Obamę. Źródła dziennika zaznaczają, iż Irańczycy nalegali, aby rozmowy odbyły się po wyborach prezydenckich w USA, wyznaczonych na 6 listopada.
Przypadek? "New York Times" zauważa, że informacja o negocjacjach pojawiła się w krytycznym momencie kampanii prezydenckiej w USA, zaledwie na dwa tygodnie przed głosowaniem i kilka dni przed ostatnią debatą telewizyjną kandydatów, mającą dotyczyć bezpieczeństwa wewnętrznego i polityki zagranicznej. Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny zmierza do budowy bomby atomowej. Irańczycy podkreślają, że ma on jednoznacznie cywilny charakter i służy potrzebom energetyki jądrowej.
Autor: mtom / Źródło: PAP