Świat

"Tagesspiegel": Koniec "strasznych bliźniąt"

Świat

Aktualizacja:
PAP/ tvn24Krytyczny komentarz w "Der Tagesspiegel"

"Polska stoi przed wyborami, a Niemcy oddychają z ulgą" - niemiecki dziennik "Der Tagesspiegel" komentuje sytuację polityczną w Polsce.

"Jednak Niemcy mogą cieszyć się przedwcześnie" - ostrzega komentator dziennika, politolog Adam Holesch. Największym jego zmartwieniem jest fakt, że "jeden z bliźniaków w każdym razie zostanie". Holesch uważa, że Kaczyńscy "nienawidzą Niemiec". "Niemcy będą mogli odetchnąć, gdy Kaczyńscy i ich partia znikną z sceny politycznej. Polacy znów zrobią się mili i będą dalej pracować dla rozkwitu gospodarki, zamiast łomotać przeciwko Niemcom" - komentuje gazeta.

Niemcy będą mogli odetchnąć, gdy Kaczyńscy i ich partia znikną z sceny politycznej Tagesspiegel o wyborach

Następne zmartwienie komentatora to brak politycznej alternatywy w polskiej polityce. Jedyna konkurencja - Platforma Obywatelska - popierała inicjatywy „okropnych bliźniaków” skierowane przeciwko Niemcom.

Wybory to nie „ostatnia niemiecka deska ratunku”. Polska gospodarka notuje wzrost o 7 proc. i wierzy w własne siły. Mimo tego, Polska nadal natyka się na paternalistyczną i arogancką postawę strony niemieckiej - twierdzi politolog. Jego zdaniem, więcej realizmu i solidnych politycznych inicjatyw dobrze wpłynęłoby na polsko-niemieckie stosunki.

Lewicowo-liberalny Der Tagesspiegel jest jednym z najstarszych dzienników Bundesrepubliki. Gazeta w ostatnich miesiącach kilkakrotnie opublikował krytyczne artykuły na temat Polskiej polityki. To jej artykuł o "dwóch kartoflach" przyczynił się do ochłodzenia stosunków między oboma krajami. W innym tekście bracia Kaczyńscy zostali nazwani m.in. "fanatycznymi muzułmanami", którzy "wzbudzają w Niemcach odrazę tak jak Bush".

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ tvn24