Sześciu żołnierzy ONZ zginęło w wybuchu w Libanie

Aktualizacja:

Dwóch hiszpańskich i trzech kolumbijskich żołnierzy zginęło w zamachu bombowym na południu Libanu - poinformował minister obrony Hiszpanii Jose Antonio Alonso. Trzeci żołnierz hiszpański zmarł w szpitalu. Nadal nie wiadomo czy eksplozję spowodował samochód-pułapka, czy zdalnie odpalany ładunek wybuchowy.

Wcześniej podawano, że cała szóstka pochodziła z Hiszpanii. Jak się później okazało, wszyscy żołnierze wchodzili w skład hiszpańskiego kontyngentu wojskowego.

Był to pierwszy atak na siły UNIFIL od zakończenia zeszłorocznej wojny między Izraelem a libańskim radykalnym szyickim ruchem Hezbollah.

Libańskie źródła policyjne podały, że nie wyklucza się, iż ataku dokonał terrorysta-samobójca, o czym świadczy znajdujący się na miejscu zdarzenia rozerwany przez eksplozję samochód. Wewnątrz auta, które miało fałszywe tablice rejestracyjne, znajdowały się ludzkie szczątki.

- Badamy teorię zamachu terrorystycznego. W ciągu ostatnich tygodni doszło do wielu incydentów destabilizujących sytuację w Libanie. Panował podwyższony stan zagrożenia i zaostrzyliśmy środki ostrożności - podkreślał minister Alonso.

Według libańskich służb bezpieczeństwa, wybuch kompletnie spalił transporter opancerzony "błękitnych hełmów". Inny pojazd został poważnie uszkodzony.

Cytowany przez AFP hiszpański pułkownik, zastrzegający sobie anonimowość, powiedział, że zniszczone pojazdy znajdują się w dolinie między Mardżajun i Chijam, w pobliżu granicy z Izraelem. Na miejscu są żołnierze i lekarze UNIFIL-u.

Atak natychmiast potępił Hezbollah, według którego wybuch ma na celu destabilizację sytuacji w kraju. Również Izrael wyraził ubolewanie z powodu śmierci żołnierzy. Zamach skrytykowali także na wspólnej konferencji w Paryżu szefowie dyplomacji Francji i USA - Bernard Kouchner i Condoleezza Rice.

UNIFIL powołano na podstawie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1978 roku. Ich głównym zadaniem po wojnie Izraela z hezbollahami w 2006 roku jest nadzorowanie pokoju na pograniczu.

Obecnie siły te liczą ponad 13 tys. żołnierzy, w tym m.in. 2 500 Włochów, 2 000 Francuzów, 2 400 Niemców, 1 000 Hiszpanów. Polski kontyngent liczy 500 żołnierzy.

Od chwili powołania misji UNIFIL w 1978 roku, zginęło w niej 260 osób, w tym 250 żołnierzy.

Źródło: PAP/Radio Szczecin