Świat

Światowy Tydzień Wody

Świat


O włączenie się do walki z globalnym ociepleniem zaapelował do USA, Chin i Indii premier Szwecji Frederik Reinfeldt, podczas Światowego Tygodnia Wody. W Sztokholmie odbywają się konferencje poświęcone zagadnieniu.

- Unia Europejska to za mało, aby coś zmienić - mówił Reinfeldt. - Nie poradzi sobie sama z problemem globalnego ocieplenia - dodał.

Korzystając z okazji premier Szwecji przypomniał unijne plany zredukowania emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 roku. - Musimy skłonić USA, Chiny, Indie i inne kraje aby włączyły się do tych działań - zaznaczył. Reinfeldt zwrócił uwagę na skutki globalnego ocieplenia. Ostrzegł przed skutkami zmiany klimatu, suszami, ekspansją pustyń i powodziami.

Podczas konferencji zorganizowanej w ramach Światowego Tygodnia Wody Reinfeldt zapowiedział, że negocjacje na temat kolejnych redukcji emisji wejdą w "decydujący etap" w 2009 roku. Szwecja będzie przewodniczyć Unii Europejskiej w drugiej połowie tego roku.

Konferencja, która rozpoczęła się w niedzielę, organizowana jest przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny. Hasłem, pod którym się odbywa jest "Rozwój i perspektywy gospodarki wodnej: Dążenie do zrównoważonego rozwoju w obliczu zmian klimatycznych". W konferencji bierze udział 2.400 ekspertów ze 130 państw.

Źródło: PAP/Radio Szczecin