Świat już świętuje Nowy Rok

Aktualizacja:

My musimy na niego poczekać jeszcze kilka godzin, ale w wielu miejscach na świecie rok 2008 już się rozpoczął. Od godz. 12 czasu polskiego świętują go Nowozelandczycy, a od 14 mieszkańcy Sydney. Najdłużej, bo od godz. 11, nowym rokiem cieszą się mieszkańcy Kiribati na Pacyfiku.

2008 rok w pierwszej kolejności przywitali mieszkańcy wyspy Kiritimati (nazywaną dawniej też Wyspą Bożego Narodzenia) - największej z 33 wysp na Oceanie Spokojnym, stanowiących państwo Kiribati. Kwadrans później Nowy Rok zaczęli świętować mieszkańcy wyspy Chatham, położonej 800 km na wschód od Nowej Zelandii.

O 13 Nowy Rok zaczął się na Kamczatce. Godzinę później szampana otworzyli mieszkańcy Australii. Dziesiątki tysięcy ludzi na kilka godzin przed północą już przybyły na wielkie sylwestrowe obchody w Sydney, gdzie tradycyjnie Nowy Rok został powitany wystrzeleniem ze słynnego mostu tysięcy fajerwerków. Z informacji organizatorów widowiska wynika, że przygotowano około 20 tysięcy różnych efektów pirotechnicznych.

O godz. 16 czasu polskiego Nowy Rok zaczęli świętować mieszkańcy Tokio, o 17 mieszkańcy Pekinu i Hongkongu. O godz. 20.30 Nowy Rok przywitali polscy żołnierze w Kabulu, a o 22.00 konfetti posypie się w Moskwie.

Najpóźniej Honolulu W Sofii, Atenach, Bukareszcie i Kairze Nowy Rok rozpocznie się godzinę wcześniej niż w Polsce. Godzinę później świętowanie rozpoczną mieszkańcy Londynu, Dublina, Casablanki, Lizbony i Reykjaviku. O godz. 3.00 rano korki od szampana wystrzelą m.in. w Buenos Aires i Sao Paulo.

O godz. 6.00 rano czasu polskiego Nowy Rok rozpocznie się w Waszyngtonie i Nowym Jorku, a o 7.00 - w Meksyku i Chicago. O godz. 9.00 życzenia noworoczne posypią się w Los Angeles, San Francisco i Vancouver.

Najpóźniej Nowy Rok będą obchodzić m.in. mieszkańcy Honolulu i wyspy Tutuila na Oceanie Spokojnym.

SYLWESTER W POLSCE SYLWESTER W EUROPIE

mtom/bgr

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości