Su-30 rozbił się przez błąd komputera?

Aktualizacja:
 
Su-30 to duma lotnictwa wojskowego IndiiUSAF

Indyjski Su-30MKI rozbił się kwadrans po starcie z bazy. Obaj piloci katapultowali się i bezpiecznie wylądowali na ziemi. Wstępne ustalenia wskazują, że jeden z najnowocześniejszych indyjskich myśliwców, zbudowanych na rosyjskiej licencji, rozbił się z powodu usterki oprogramowania komputera pokładowego.

Maszyna wystartowała z bazy Lohegaon. Po kilku minutach lotu piloci mieli poinformować o wystąpieniu problemów z kontrolowaniem maszyny. Przez kolejne minuty lotnicy mieli próbować opanować myśliwiec i przeprowadzić awaryjne lądowanie.

Ostatecznie piloci stwierdzili, że nie ma nadziei na uratowanie Su-30 i zdecydowali się na opuszczenie maszyny. Obaj katapultowali się i bezpiecznie wylądowali na ziemi. Myśliwiec wbił się w ziemię niedaleko miasta Pune. Nikt na ziemi nie ucierpiał.

Cyfrowa awaria

Indyjskie media donoszą, że przyczyną utraty kontroli nad maszyną miała być awaria systemu fly-by-wire. Bez pomocy komputera pokładowego i skomplikowanego oprogramowania niemal wszystkie nowoczesne myśliwce nie są w stanie utrzymać się w powietrzu, ponieważ projektuje się je tak, aby były niestabilne. Pomaga to przy ostrych manewrach, ale jednocześnie uniemożliwia człowiekowi samodzielną kontrolę samolotu, ponieważ jego reakcje są zbyt powolne i za mało precyzyjne.

Do niedawna indyjskie Su-30 miały rekordową bezwypadkową historię służby. Pierwsze maszyny trafiły do lotnictwa w 2002 roku, a pierwsza katastrofa miała miejsce w 2009 roku. Tego samego roku miała miejsce kolejna, a we wtorek trzecia. Jak na indyjskie lotnictwo jest to i tak bardzo dobry wynik, ponieważ katastrofy myśliwców i śmigłowców, zwłaszcza starych Migów-21, są nagminne i zdarza się ich po kilkanaście rocznie.

Indie posiadają łącznie około 180 myśliwców Su-30MKI, które są głęboką modyfikacją rosyjskiego Su-30, który z kolei wywodzi się od Su-27. Rosjanie i Hindusi opracowali Su-30MKI wspólnie i po wyprodukowaniu początkowej partii w Rosji, maszyny są budowane w Indiach. Docelowo w 2015 roku ma ich być 280.

Źródło: indianexpress.com, BBC

Źródło zdjęcia głównego: USAF