Świat

"Stena Baltica" bezpieczna w porcie

Świat

Aktualizacja:
TVN24Sztorm na Bałtyku zatrzymał na morzu pół tysiąca osób.

Ponad dobę - tyle zajęło wpłynięcie do portu szwedzkiemu promowi "Stena Baltica". Statek płynął z Gdyni do Karlskrony w Szwecji. Przymusowo przedłużony rejs zakończył się w piątek rano.

Od czwartku rano z powodu sztormu na Bałtyku na promie uwięzionych było ponad 500 pasażerów. "Stena Baltica" z powodu stanu morza, wschodniego wiatru wiejącego z szybkością 24 metrów na sekundę i bardzo wysokich fal nie mogła wpłynąć do docelowego portu.

Po czterech nieudanych próbach wpłynięcia i wobec groźby uderzenia w nabrzeże lub inny statek kapitan jednostki wezwał na pomoc holowniki. Okazało się jednak, że będą one mogły przypłynąć na miejsce dopiero w piątek rano. I tak o godzinie 9:50 przy wsparciu holowników prom wpłynął wreszcie do portu.

Pasażerowie, w tym wielu kierowców TIR-ów, musieli spędzić dwie noce na wzburzonym Bałtyku (prom opuścił Gdynię w środę o godzinie 21.00 a do Karlskrony miał dopłynąć wg rozkładu w czwartek o 7.30 rano.)

Według zapewnień Jespera Walterssona, rzecznika armatora promu - firmy żeglugowej Stena Line, pasażerom ani statkowi nie zagrażało żadne niebezpieczeństwo. Waltersson powiedział też, że w opinii firmy, kapitan promu nie popełnił błędu decydując się na opuszczenie Gdyni mimo panującego na Bałtyku sztormu. Jak powiedział przedstawiciel armatora, straty, jakie poniesie on z powodu odwołania rejsu do Gdyni oraz w postaci ewentualnych odszkodowań dla pasażerów oraz przewoźników ładunków, mogą sięgać setek tysięcy euro.

"Stena Baltica" jest promem pasażersko-samochodowym zbudowanym w 1986 roku, zmodernizowanym w 2005 r. Zabiera na pokład 1200 pasażerów, 455 samochodów osobowych i ok 100 ciężarówek.

ktom

Źródło: PAP, Onet

Źródło zdjęcia głównego: TVN24