Świat

Starcia z policją w RPA

Świat


Setki ludzi paliły opony i obrzucały kamieniami samochody w Cape Town, podczas protestu przeciwko polityce socjalnej rządu. Policja rozpędziła demonstrację przy pomocy gumowych kul.

Policja przyznaje, że strzelała do tłumu, jednak utrzymuje, że tylko jedna osoba została ranna. Funkcjonariusze użyli granatów ogłuszających i gumowych kul po tym jak protestujący zaczęli obrzucać ich kamieniami.

To nie pierwsza tego typu sytuacja w ostatnim czasie. Tysiące mieszkańców RPA wyszło w ciągu minionych miesięcy na ulice, by zademonstrować swój gniew spowodowany brakiem wody, elektryczności i kanalizacji w dzielnicach biedoty.

Protestujący to w zdecydowanej większości mieszkańcy rozrastających się ciągle osiedli zamieszkałych przez najuboższą część ludności. Miliony czarnych obywateli nie czerpią żadnych korzyści, z prężnie rozwijającej się gospodarki RPA.

Od rozpoczęcia protestów tłumy kilkakrotnie atakowały, a nawet zabijały przedstawicieli rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego, który obiecywał poprawę warunków życia najbiedniejszych.

Źródło: Reuters, TVN24