Świat

Spacer w kosmosie załogi z Discovery

Świat


Scott Parazynski i Doug Wheelock odbyli pierwszy z pięciu spacerów kosmicznych. Astronauci zamontowali dodatkowy moduł w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Do modułu tego zostaną w przyszłości dołączone nowe pomieszczenia laboratoryjne Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Harmony, dostarczona przez wahadłowiec na orbitę, waży niemal 16 ton (14,5 ton metrycznych) i powiększy mieszkalną i roboczą kubaturę ISS o ponad 70 metrów.

Parazynski i Wheelock wyszli z komory dekompresyjnej ISS o godzinie 12.02, kiedy znajdowali się nad Ameryką Południową. Wrócili po sześciu godzinach, o godzinie 18.16. Ich pracę na zewnątrz koordynował włoski astronauta Paolo Nespoli z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Wcześniej astronauci usunęli zniszczoną antenę z ISS.

Zaplanowana rozbudowa stacji orbitalnej będzie wymagać jeszcze 11 dalszych lotów transportowych wahadłowców i ma kosztować łącznie 100 mld dolarów.

Dowódcą siedmioosobowej załogi Discovery jest kobieta - emerytowana 46-letnia pułkownik sił powietrznych USA Pamela Melroy.

Źródło: APTN, PAP