Świat

Siatka terrorystów rozbita we Włoszech

Świat

Aktualizacja:

Na wniosek prokuratury z Mediolanu na terenie całego kraju zatrzymano 11 osób, za 9 innymi wysłano list gończy. Oprócz zarzutu szkolenia i werbowania samobójców ustalono też, że zatrzymani planowali przeprowadzenie zamachu we Włoszech.

Prokuratura wydała nakazy aresztowania dla 20 osób - wszystkie pochodzą z krajów arabskich. Jednak 9 z nich, jak podają agencje, 9 z nich przebywa we Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

W toku dochodzenia ustalono, że zatrzymani byli poddawani systematycznemu praniu mózgu, które sami nazywali "treningami psychologicznymi". Śledczy dysponują zapisem podsłuchu takiego "szkolenia", podczas którego uczono, jak zachować się w samochodzie-pułapce, wypełnionym materiałami wybuchowymi.

Według ujawnionych informacji po cztery osoby aresztowano w Mediolanie i w Reggio Emilia. Pozostałych zatrzymań dokonano w Bergamo, Imperii i Kalabrii. Baza logistyczna domniemanych terrorystów, pochodzących z Tunezji i Algierii, mieściła się w trzech apartamentach na północy Włoch.

Źródło: PAP