Węgierski Komitet Helsiński wygrywa z partią Fidesz


Węgierski Komitet Helsiński wygrał proces o naruszenie dobrego imienia przeciwko rządzącej na Węgrzech partii Fidesz. Komitet poinformował o tym we wtorek na Facebooku, powołując się na decyzję węgierskiego sądu najwyższego, czyli Kurii.

Węgierski Komitet Helsiński pozwał Fidesz w czerwcu zeszłego roku, gdyż partia w komunikacie z 2015 roku napisała między innymi, że "pseudopozarządowa organizacja Komitet Helsiński, wykonująca polityczne zamówienia międzynarodowego kapitału spekulacyjnego, w bezczelny sposób próbuje sfałszować nawet czarno-białe dane". "Wbrew jej kłamstwom prawda jest taka, że w 2014 roku jedna piąta osób ubiegających się o azyl, czyli około 35 tysięcy ludzi, nie przybyła na Węgry ze stref wojennych, a więc byli to imigranci za lepszym chlebem" - można było przeczytać w komunikacie.

Nakaz przeprosin

Komitet domagał się uznania, że Fidesz naruszył jego dobre imię, pisząc, że Komitet sfałszował czarno-białe dane, wykonuje polityczne zamówienia międzynarodowego kapitału spekulacyjnego i sfałszował statystykę dotyczącą uchodźców za 2014 rok.

Sąd w zeszłym roku prawomocnie nakazał partii oficjalne przeprosiny i zapłatę rekompensaty w wysokości miliona forintów (3,3 tysiące euro), ale Fidesz złożył skargę kasacyjną w Kurii. Ta utrzymała teraz w mocy dotychczasowy wyrok - poinformował Węgierski Komitet Helsiński.

"Swoboda słowa obejmuje jedynie wolność potępiania, charakteryzowania, wygłaszania opinii oraz krytykowania, ale konstytucyjna ochrona nie może dotyczyć fałszowania faktów" - zacytował Komitet otrzymaną w poniedziałek decyzję Kurii.

W wyroku wezwano też Fidesz, by powstrzymał się przed podobnymi naruszeniami prawa w przyszłości.

Komitet Helsiński dodał, że suma miliona forintów została mu przelana już w zeszłym roku, ale jej dotąd nie wydano. "Po obecnym wyroku Kurii z radością przeznaczymy ją na pomoc prawną dla osób ubiegających się o azyl" - dodał Komitet.

Autor: mart//now/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  | Andrew Shiva / Wikipedia / CC BY-SA 4.0