Rzym wspomina Jana Pawła II

Aktualizacja:

Dziś przypada 29. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża. W Rzymie hołd polskiemu papieżowi oddają liczni pielgrzymi archidiecezji katowickiej, uczestniczący w obchodach 750-lecia śmierci jej patrona - świętego Jacka Odrowąża. Po południu w watykańskiej Auli Pawła VI odbędzie się uroczysty koncert, w czasie którego z repertuarem utworów sakralnych wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Uroczystości zainaugurowano wczoraj w polskiej ambasadzie w Watykanie. Wystawę rzeźb i portretów Jana Pawła II odsłonił były przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kardynał Paul Poupard. Francuski purpurat zaznaczył w przemówieniu, że Jan Paweł II przez całe swe życie i pontyfikat pielęgnował związki wiary, kultury i sztuki. W uroczystości udział wzięli między innymi prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i były rzecznik Watykanu w czasie pontyfikatu papieża Polaka Joaquin Navarro-Valls.

W poniedziałek odbyła się także prezentacja książki znanego włoskiego watykanisty Marco Politiego pt. "Papa Wojtyła. Addio". W poruszający sposób opowiada ona o ostatnich tygodniach życia papieża, o jego cierpieniu i atmosferze, jaka panowała w dniach pożegnania z nim. Kardynał Jean-Louis Tauran powiedział, że "śmierć papieża była integralną częścią jego nauczania" oraz że JPII pozostawił po sobie "swoje listy i swoją śmierć, nauczanie i męczeństwo".

Lider rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego Andrea Riccardi mówił zaś o tym, że Jan Paweł II "był papieżem, który nie stosował taryfy ulgowej". - Nie był papieżem liberalnym i był wręcz początkowo niepopularny w niektórych sektorach życia kościelnego - powiedział Riccardi.

29 lat temu ...

Konklawe po 33 dniach pontyfikatu Jana Pawła I, który zmarł 28 września 1978 roku, rozpoczęło się 14 października. Brało w nim udział 111 elektorów. Początek konklawe upłynął pod znakiem konfrontacji między frakcją zwolenników arcybiskupa Genui kardynała Giuseppe Siriego i arcybiskupa Florencji kardynała Giovanniego Benellego.

Gdy okazało się, że w rezultacie wzajemnego blokowania żaden z dwóch kandydatów nie ma już szans na wybór, zaczęto rozważać możliwość wyboru kogoś spoza Włoch. Rosnącym poparciem zaczął się cieszyć kardynał Karol Wojtyła. Podczas nieformalnych rozmów coraz częściej nazwisko metropolity krakowskiego wymieniał arcybiskup Wiednia Franz Koenig. Oficjalnie przedstawił tę kandydaturę 16 października.

Argumentował: "kardynał Wojtyła ma dopiero 58 lat, ale to nie powinno być przeszkodą; przeciwnie - wiele zyskałby na tym Kościół". Jednym z rozmówców austriackiego purpurata był prymas Stefan Wyszyński, który został poproszony przez niego o to, by przekonać arcybiskupa Krakowa do przyjęcia wyboru. O to samo prosił kardynała Wojtyłę jego przyjaciel kardynał Maximilian deFurstenberg.

Kardynał Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu tego samego dnia. Nieoficjalnie wiadomo, że otrzymał 99 głosów na 111.

Źródło: PAP