Rumunia też chce nowej tarczy


Rumunia "popiera nowy projekt amerykańskiej tarczy antyrakietowej", oświadczył w Bukareszcie wiceprezydent USA Joe Biden. Rumunia to kolejny przystanek w jego podróży do Europy Środkowowschodniej.

Biden złożył taką deklarację po spotkaniu z rumuńskim prezydentem Traianem Basescu, którego, tak jak Polaków, przekonywał o partnerskich stosunkach Stanów Zjednoczonych z krajami regionu.

Nowa tarcza...

We wrześniu prezydent USA Barack Obama ogłosił decyzję o rezygnacji z dotychczasowych planów zbudowania stałych elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowowschodniej - radaru wczesnego wykrywania w Czechach i silosów dla 10 pocisków przechwytujących GBI (Ground Based Interceptor) w Polsce - oraz poinformował o pomyśle nowego systemu antyrakietowego.

Rząd USA zaoferował lokalizację na terytorium Polski lądowej wersji antyrakiet SM-3, mających być kluczowym elementem nowego systemu obrony przeciw rakietom krótkiego i średniego zasięgu z Iranu.

Może być też na Bałkanach

Rakiety SM-3 1B to planowana lądowa wersja rakiet SM-3 (Standard Missile - 3), które są rozmieszczone na morzu, na okrętach z systemem Aegis. SM-3 1B będą rozmieszczone na lądzie około roku 2015. Będą chronić Europę przed rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu.

Rakiety te - jak wynikało z wypowiedzi podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher i szefa Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) przy Pentagonie, generała Patricka O'Reilly - mogą zostać rozmieszczone w wielu krajach Europy Północnej, Środkowej i Południowej, a nie tylko w Polsce.

Amerykanie w Rumunii

Jeśli nawet instalacje rakietowe nie staną w Rumunii, to i tak będą tam stacjonować Amerykanie. Ok. 1,6 tys. żołnierzy ma się znaleźć w Rumunii do końca 2011 r. Waszyngton już przekazał Bukaresztowi na budowę obiektów wojskowych 40 mln USD.

Rozmieszczenie kontyngentów USA w Rumunii i sąsiedniej Bułgarii jest częścią globalnej strategii redyslokacji amerykańskich wojsk na wschód od Niemiec.

Źródło: PAP, lex.pl