Rowhani uderza w twardogłowych: to rząd prowadzi politykę zagraniczną

Rowhani uderza w ultrakonserwatystów, ale trzyma się Najwyższego przywódcyrouhani.ir

Prezydent i premier Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że jego rząd jest jedyną instytucją państwa odpowiedzialną za politykę zagraniczną. Odniósł się w ten sposób do zarzutów twardogłowych krytykujących jego decyzje w sprawie programu nuklearnego. Prezydent przezornie wspomniał również o roli Najwyższego Przywódcy Aliego Chameneiego.

- Rząd jest odpowiedzialny za prowadzenie polityki zagranicznej i (...) podejmuje decyzje w ramach polityki przywódcy duchowo-politycznego i nikt nie powinien wtrącać się w tę dziedzinę - oświadczył Rowhani, cytowany przez irańską agencję ISNA. Rowhani wspólnie z szefem irańskiej dyplomacji Mohammadem Dżawadem Zarifem doprowadził w listopadzie 2013 roku do porozumienia z sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Porozumienie to jest krytykowane przez irańskich ultrakonserwatystów. - Walki polityczne, które powodują napięcia w społeczeństwie i mają negatywny wpływ na działalność gospodarczą, są nie do przyjęcia - podkreślił Rowhani w trakcie podróży po bogatej w ropę prowincji Chuzestan na zachodzie Iranu.

"Pragmatyk" na stanowisku

Rowhani jest islamskim duchownym; uważany jest za pragmatyka. Stanowisko irańskiego zespołu negocjacyjnego na rozmowy z "szóstką" poparł najwyższy przywódca duchowo-polityczny, ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei, do którego należy ostatnie zdanie w kwestiach strategicznych państwa, w tym dotyczących programu nuklearnego. Prezydent ma ograniczone prerogatywy w zakresie polityki zagranicznej.

20 stycznia ma wejść w życie zawarte w listopadzie w Genewie wstępne porozumienie między grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, W. Brytania, Francja i Niemcy) i Iranem, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych. Porozumienie to jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza. Światowe mocarstwa mogą wrócić do rozmów z Iranem na temat programu nuklearnego Teheranu już w lutym. Negocjatorzy chcą wtedy doprowadzić do ustalenia treści ostatecznego porozumienia.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: rouhani.ir

Tagi:
Raporty: