Rosja się zbroi

 
ArchiwumLotniskowiec "Admirał Kuzniecow"

Rosyjska marynarka wojenna ujawniła, że planuje zamówienie 5-6 lotniskowców. Dowódca floty admirał Władymir Wysocki poinformował o tym w piątek na konferencji prasowej. Wiadomości o wzmożonych zbrojeniach rosyjskich pojawiły się w dniu zakończenia bukaresztańskiego szczytu NATO.

- Powinniśmy budować nie pojedyncze okręty, a całe systemy. A lotniskowiec to złożony system. Zakładamy korzyści takiego rozwiązania i wierzymy, że Floty Polarna i Pacyfiku powinny mieć 5-6 lotniskowców - powiedział admirał Wysocki.

Plany zbrojeniowe

Rosyjski dowódca dodał: "Będą to nowe jednostki, na których poza zwykłymi samolotami pokładowymi będą bazowały płatowce bezzałogowe". Wprowadzenie takich jednostek do służby zwiększy silę bojową rosyjskiej marynarki o 300 proc. Budowa lotniskowców powinna zacząć się w około lat 2012-2013. Jednak prace naukowo-badawcze zaczną się w tym roku, zaś w przyszłym doświadczenia i projekty konstrukcyjne. Jeszcze nie wiadomo, jak będą wyglądały nowe lotniskowce.

 
Admirał Władymir Wysocki - dowódca rosyjskiej floty Archiwum

Dotychczasowe działania

Tymczasem rosyjska marynarka wojenna przygotowuje oceaniczne demonstracje swojej grupy uderzeniowej z jedynym rosyjskim lotniskowcem "Admirał Kuzniecow" w miejscach, które Moskwa uważa za strategiczne, w tym na Morzu Śródziemnym. Jest to zespół okrętów wydzielony ze składu Floty Polarnej.

Pierwsze rosyjskie okręty z bazującymi na ich pokładach samolotami powstały na początku lat 70. Jednak lotniskowce z prawdziwego zdarzenia zaczęto budować dopiero w połowie lat 80. Były to dwie jednostki, ale do dziś służy jedynie wspomniany "Admirał Kuzniecow". Okręt posiada na swoim uzbrojeniu 12 myśliwców Suchoj Su-33, 5 szturmowców Su-25UTG/UBP oraz 24 śmigłowce Ka-27.

hjk/nord

Źródło: ITAR/TASS

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum

Pozostałe wiadomości