Rosja "jest gotowa na dialog"


- Jeśli czujecie, że jest jakieś zagrożenie rakietowe, usiądźmy razem i oceńmy to zagrożenie - tymi słowami wicepremier Siergiej Iwanow zwrócił się do Waszyngtonu, odpowiadając na amerykańską propozycję rozmów w sprawie tarczy antyrakietowej.

- Jesteśmy gotowi do wspólnego działania w celu odsunięcia tych zagrożeń na zasadzie równego dostępu do systemów zarządzania i opracowania odpowiednich planów wojskowych - cytuje słowa Iwanowa agencja ITAR-TASS.

W ubiegłym tygodniu USA, próbując rozładować napięcie w relacjach z Moskwą, złożyły Rosji na piśmie formalną propozycję współpracy w sferze obrony przeciwrakietowej. Odrębnie Stany Zjednoczone przedstawiły propozycję, która - jak ma nadzieję Waszyngton - może zniechęcić Moskwę do wycofania się z układu o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (CFE).

Rosyjskie MSZ informowało następnie, że oferta ta rozczarowała Moskwę i różni się od tej, o której szefowie resortów spraw zagranicznych i obrony obu państw rozmawiali w październiku w Moskwie. - Strona amerykańska przesłała nam list z propozycjami na temat tarczy antyrakietowej - potwierdził Iwanow i dodał: - Jesteśmy gotowi na dialog.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości