Ławrow: Rosja jest gotowa wesprzeć syryjską opozycję, ale USA nie chcą współpracować

Kolejne naloty Rosjan
Kolejne naloty Rosjan
Ministerstwo Obrony FR
Ministerstwo Obrony FRRosja gotowa udzielić wsparcia lotniczego syryjskiej opozycji

Rosja jest gotowa wesprzeć nalotami Wolną Armię Syryjską (WAS) i ściśle współpracować z USA w zwalczaniu ugrupowań terrorystycznych - zapowiedział w sobotę w wywiadzie telewizyjnym szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Ławrow uważa, że w Syrii powinny odbyć się wybory parlamentarne i prezydenckie jako element politycznego rozwiązania kryzysu. Jest zdania, że są duże szanse na postęp w uregulowaniu tego kryzysu w przewidywalnej przyszłości. - Zewnętrzni gracze nie mogą o niczym decydować za Syryjczyków. Musimy Syryjczyków nakłonić do opracowania takiego planu, w którym chronione będą wszystkie religijne, etniczne i polityczne grupy - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow zapowiedział, że Rosja może wesprzeć nalotami syryjską opozycję w tym tzw. Wolną Armię Syryjską, jednak problemem jest brak woli współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych. - Waszyngton nie chce przekazać nam informacji o lokalizacji terrorystów i syryjskiej opozycji - powiedział Ławrow.

Rosja bierze pod uwagę interesy całej Syrii

Podkreślił, że Rosja nie chce brać pod uwagę tylko interesów samego prezydenta Syrii Baszara el-Asada czy opozycji, a interesy całej Syrii. - Dla Syrii najważniejsze jest, aby jak najszybciej skończyła się wojna i zapanował pokój, i aby terroryści nie mieli szansy na przechwycenie władzy zarówno w Damaszku jak i w innych częściach Syrii - powiedział Ławrow. Przypomniał, że Rosja jest krajem, który utrzymuje kontakty ze wszystkimi siłami politycznymi w Syrii. - W ciągu ostatnich czterech lat w Moskwie byli praktycznie wszyscy przedstawiciele różnych opozycyjnych ugrupowań. Nigdy też nie przestaliśmy współpracować z syryjskimi władzami ani z opozycją - stwierdził. Podkreślił też, że stała odmowa USA koordynowania z Moskwą kampanii antyterrorystycznej w Syrii jest "dużym błędem".

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w rozpoczętej 30 września operacji lotniczej w Syrii do dzisiaj zbombardowano 819 celów wojskowych w 934 nalotach.

Autor: PM/ja / Źródło: PAP/Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości