Benedykt XVI ogłosił w niedzielę świętymi pięcioro błogosławionych. Znalazł się wśród nich arcybiskup Warszawy w okresie powstania styczniowego Zygmunt Szczęsny Feliński. Po uroczystej mszy w Bazylice Świętego Piotra, papież spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
Podczas mszy kanonizacyjnej na ołtarze wyniesieni zostali - oprócz arcybiskupa Felińskiego - hiszpański zakonnik-mistyk Rafael Arnaiz Baron (1911-1938) i pochodzący także z Hiszpanii dominikanin Francisco Coll y Guitart (1812-1875) - założyciel zgromadzenia zakonnego, francuska zakonnica Marie de la Croix Jugan (1792-1879) i belgijski ksiądz Josef Daamian de Veuster (1840-1889), który na Hawajach niósł pomoc chorym na trąd.
Świadek wiary
Benedykt XVI o abp Felińskim mówił w ciepłych słowach. Papież podkreślił, że był to założyciel zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi i ”wielki świadek wiary i duszpasterskiej miłości w czasach bardzo trudnych dla narodu i Kościoła w Polsce”.
- Gorliwie dbał o duchowy wzrost wiernych i pomagał ubogim i sierotom. W Akademii Duchownej w Petersburgu starał się o solidną formację przyszłych kapłanów. Jako arcybiskup warszawski zapalał wszystkich do wewnętrznej odnowy - mówił o polskim duchownym Benedykt XVI.
Arcybiskup ostrzegał
Następnie dodał: ”Przed wybuchem powstania styczniowego ostrzegał przed niepotrzebnym rozlewem krwi. Jednak, gdy powstanie się rozpoczęło i gdy nastąpiły represje, odważnie stanął w obronie uciśnionych. Z rozkazu cara rosyjskiego spędził dwadzieścia lat na wygnaniu w Jarosławiu nad Wołgą. Nigdy już nie mógł powrócić do swojej diecezji”.
- W każdej sytuacji zachował niewzruszoną ufność w Bożą Opatrzność i tak się modlił: ”O Boże, nie od udręczeń i trosk tego świata nas ochraniaj... pomnażaj tylko miłość w sercach naszych i daj, abyśmy przy najgłębszej pokorze zachowali nieograniczoną ufność w pomoc i miłosierdzie Twoje” - przypomniał papież.
Prezydent w Watykanie
W mszy w Watykanie uczestniczył prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz delegacja polskiego Episkopatu z jego przewodniczącym arcybiskupem Józefem Michalikiem, prymasem Józefem Glempem, metropolitą warszawskim abp Kazimierzem Nyczem.
Prezydent Kaczyński nie był jedyną głową państwa, która przybyła do Stolicy Apostolskiej. Obecny był też premier Francji Francois Fillon, król Belgii Albert II z żoną, a urodzony na Hawajach prezydent Barack Obama wystosował specjalne posłanie o tym, że w naszych czasach w obliczu AIDS trzeba brać przykład z księdza de Veustera.
Tuż po mszy kanonizacyjnej Lech Kaczyński spotkał się z Benedyktem XVI. Podczas krótkiej rozmowy prezydent podziękował Ojcu Świętemu za kanonizację abpa Felińskiego i wręczył mu upominek upamiętniający arcybiskupa. Nie było to pierwsze spotkanie głowy państwa z papieżem. 18 maja br. Lech Kaczyński był w Watykanie i spotkał się z Benedyktem XVI.
Wcześniej prezydent odwiedził grób Jana Pawła II.
kj//kdj
Źródło: PAP