Rak zabijał dziecko w łonie matki. Decyzja: Operować


Na Florydzie chirurdzy jako pierwsi na świecie usunęli guza z ust płodu. Operacja przeprowadzona została z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, a matka podczas zabiegu była przez cały czas przytomna. Operację przeprowadzono w maju 2010 roku, ale dopiero teraz lekarze ujawnili jej przebieg.

Podczas badania USG w 17 tygodniu ciąży lekarze odkryli, że na zdjęciu maleńkiej dziewczynki w łonie matki widać guza przypominającego bańkę mydlaną wychodzącą z ust dziecka. Późniejsze badania potwierdziły powstanie bardzo rzadkiego nowotworu o nazwie "ustny potworniak", a szanse na przeżycie dziecka bliskie były zeru. By ratować dziewczynkę, podjęto się ryzykownej, a zarazem pionierskiej operacji.

Jedyny taki przpadek

Odbywała się ona przy pełnej świadomości matki, która została znieczulona miejscowo. Chirurgiczna igła ostrożnie została wprowadzona w ciało pacjentki, a gdy przebiła warstwę ochronną worka owodniowego - zastosowano laser. Za jego pomocą przystąpiono do wycinania guza z ust Leyny. Cała operacja trwała niewiele ponad godzinę. Ten typ nowotworu był tak rzadki, że lekarze ze szpitala Jackson Memoril na Florydzie, w którym przeprowadzono zabieg, widzieli go tylko raz podczas 20 lat swojej pracy zawodowej.

- Gdy lekarze w końcu odcięli cały nowotwór, a ja zobaczyłam tę"bańkę" spadającą w dół, to było jak zdjęcie ze mnie ogromnego ciężaru, który pozwolił mi w końcu zobaczyć twarz mojej córki - mówi wzruszona Tammy Gonzalez, matka dziewczynki. Pięć miesięcy po tym wyczynie, w październiku 2010 roku, na świat przyszła zdrowa Leyna Mykaella Gonzalez. Dziś ma prawie dwa lata miesięcy i jest całkowicie zdrowa. Jedyną pamiątko po operacji, która ocaliła jej życie, jest maleńka blizna nad ustami. Specjaliści twierdzą, że jest to pierwszy sukces wyleczenia płodu z "ustnego potworniaka". Guz z włosami i paznokciami Potworniak jest to nowotwór, który pochodzi z trzech listków zarodkowych, czyli wczesnego embrionalnego rozwoju dziecka. Stanowi mieszankę rozmaitych tkanek. Najczęściej przyjmuje postać torbieli skórzastej (odmiana potworniaka dojrzałego). Twór stopniowo się powiększa i zawiera wykształcone włosy, paznokcie i czasem zęby. Zawiera także gruczoły łojowe i potowe, czasem wytwarza hormony, które wywołują zaburzenia hormonalne.

Autor: zś\mtom\k / Źródło: bbc.co.uk / portal.abczdrowie.pl