Putin dostanie 2/3 głosów?

Świat

Aktualizacja:

Premier Rosji Władimir Putin otrzyma w pierwszej turze wyborów prezydenckich około 2/3 głosów i uniknie "upokarzającej" drugiej tury - wynika z ostatniego przed wyborami sondażu przeprowadzonego przez duży ośrodek badań społecznych, którego wyniki ogłoszono w piątek.

Premier Rosji najprawdopodobniej w sposób przekonujący wygra zaplanowane na 4 marca wybory prezydenckie, mimo aktywności antykremlowskiego ruchu, który protestuje od czasu grudniowych wyborów do Dumy Państwowej.

Według danych Centrum Lewady, największego w Rosji niezależnego ośrodka sondażowego, Putin może liczyć na 63-66 proc. głosów i zdecydowanie pokona swoich przeciwników.

Prezydent? Bez cienia wątpliwości

Zwycięstwo w wyborach, w które nikt nie wątpi - nawet najbardziej optymistyczni przeciwnicy Putina liczyli co najwyżej na drugą turę - sprawi, że Putin przez co najmniej sześć następnych lat będzie urzędował na Kremlu.

Putin, obecnie premier, dwukrotnie wybierany był na prezydenta Rosji. W 2000 roku otrzymał 53 proc. głosów, a w 2004 roku aż 71 proc. Gdy nie mógł - ze względu na ograniczenia nałożone przez konstytucję - startować w 2008 roku, jego protegowany - Dmitrij Miedwiediew - zdobył 70 proc. głosów.

Źródło: Reuters