Świat

"Prowadzę dwie wojny i nie potrzebuję trzeciej"

Świat

TVN24.plStany Zjednoczone uważają, że Iran chce pozyskać broń nuklearną

Główny doradca wojskowy Białego Domu, admirał Mike Mullen, przyznał że ewentualny atak USA lub Izraela na Iran niesie ryzyko pogłębienia chaosu na Bliskim Wschodzie. - Martwię się o niezamierzone skutki takiego uderzenia - dodał admirał.

- Martwię się o brak stabilności w tej części świata i możliwe niezamierzone konsekwencje uderzenia tego typu - powiedział Przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów Pentagonu. Dodał, że trudno byłoby przewidzieć skutki, jakie wywarłby atak na cały region. Admirał uważa, że Stany Zjednoczone powinny podjąć działania, aby ewentualne uderzenie powstrzymać.

Nie chce kolejnej wojny, ale jest w gotowości

- W tej chwili prowadzę dwie wojny i nie potrzebuję trzeciej - podkreślił Mullen, odnosząc się do amerykańskich operacji w Afganistanie i Iraku. Zaznaczył jednak, że USA byłyby w stanie szybko podjąć się działań na kolejnym froncie.

Zdaniem Mullena, Irańczycy mają jednak zamiar pozyskać broń nuklearną. - Musimy znaleźć sposób, aby zyskać pewność, że do tego nie dojdzie - zaznaczył admirał

Iran w cieniu podejrzeń

Izrael w reakcji na niedawne irańskie próby rakietowe ostrzegł Teheran, że jego kraj nie zawaha się działać, jeśli uzna, iż jego żywotne interesy są zagrożone. Ponadto Stany Zjednoczone i ich sojusznicy podejrzewają, że irański program nuklearny ma na celu wyprodukowanie broni jądrowej. Iran temu zaprzecza.

tk

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl