Świat

Protesty na Euro? "Dojdziemy do porozumienia ze związkami"

Świat


Premier Donald Tusk zaapelował do związków zawodowych o nieorganizowanie protestów przeciw ustawie emerytalnej w czasie piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce. Zapowiedział też gotowość służb porządkowych w razie demonstracji. Szef rządu przebywa z wizytą w Kanadzie.

Tusk wypowiedział się na ten temat, pytany o ewentualne protesty w czasie Euro 2012, podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Kanady Stephenem Harperem. - Jestem przekonany, że przytłaczająca większość Polaków traktuje Euro 2012 tak jak ja, tzn. jako wielką szansę, wielkie święto i interes dla Polski, polegający także na tym, aby ukazać Polskę jako kraj ludzi odpowiedzialnych - powiedział premier.

Zaznaczył jednak, że jeżeli wydarzą się akcje protestacyjne, liczy na odpowiedzialność ich organizatorów, ale przede wszystkim "na sprawność państwa i jego służb, tak aby zabezpieczyć Euro 2012". - Jestem przekonany, że dojdziemy do porozumienia ze związkami zawodowymi w tej sprawie. Jest to możliwe - dodał.

Protestów w czasie Mistrzostw Europy, w związku z wprowadzeniem reformy emerytalnej, nie wykluczyło NSZZ "Solidarność".

Coraz więcej wspólnego

Premier po spotkaniu z Harperem powiedział także, że owocem polsko-kanadyjskiej współpracy gospodarczej będzie rosnąca obecność polskich firm inwestujących w Kanadzie, w tym w zakresie wydobycia gazu łupkowego.

- To, co najbardziej obiecujące, to inwestycje we wspólne przedsięwzięcia. Wielowymiarowość tych projektów, dotyczących głównie bezpieczeństwa energetycznego, polega na tym, że na przykład zakup kopalni miedzi przez kanadyjską firmę Quadra nie oznacza tylko zakupu żył miedzi, złota, niklu, platyny i in. surowców, lecz także możność współpracy w wielu dziedzinach, począwszy od edukacji technicznej - powiedział premier na wspólnej konferencji prasowej z premierem Kanady

Polska kopalnia

Tusk odwiedził w niedzielę kopalnię miedzi firmy Quadra FNS w Sudbury, zakupioną niedawno przez KGHM Polska Miedź S.A. Polski kombinat przymierza się do kolejnego zakupu kopalni, tym razem w prowincji Kolumbia Brytyjska. Kopalnia w Sudbury to największa polska inwestycja zagraniczna. - Jest ogromny wzrost polsko-kanadyjskich stosunków ekonomicznych. Jesteśmy optymistami i sądzimy, że ta współpraca będzie nadal rosnąć. Sudbury to symbol polskiej pozycji - powiedział premier Harper.

Po spotkaniu premierów wydano "Wspólne oświadczenie rządów RP i Kanady w sprawie współpracy energetycznej". "Polska i Kanada potwierdzają, że w ich wspólnym interesie leży poprawa bezpieczeństwa energetycznego, zrównoważonej ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego. Oba kraje dążą do zróżnicowania swych źródeł energii i podnoszenia efektywności energetycznej" - czytamy w oświadczeniu.

Oba rządy podpisały w poniedziałek nową polsko-kanadyjską konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, która ułatwi także wymianę i współpracę ekonomiczną między obu państwami. Polska chce skorzystać z bogatych doświadczeń Kanady w dziedzinie wydobycia gazu łupkowego.

Źródło: TVN24, PAP