"Nie prowadziliśmy przejrzystego dyskursu ze społeczeństwem"

[object Object]
O sytuacji w Iranie rozmawiano w styczniu w "Horyzoncie" TVN24
wideo 2/3

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zaapelował o jedność w kraju. Odniósł się w ten sposób do niedawnych protestów antyrządowych, podczas których w całym kraju śmierć poniosło 25 osób. Prezydent Rowhani przemawiał podczas 39. rocznicy wybuchu rewolucji islamskiej w Iranie.

Na wiecu w Teheranie z okazji 39. rocznicy upadku szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego obecny prezydent kraju Rowhani wezwał, żeby 40. rocznica islamskiej rewolucji, która przypada w przyszłym roku, wyznaczała "rok jedności, w którym konserwatyści, reformatorzy, umiarkowani, wszystkie partie (...) będą razem". Prezydent Rowhani, pragmatyk i zwolennik reform wezwał jednocześnie irańskich konserwatystów, aby nie blokowali kandydatur reformatorów w przyszłych wyborach.

"Nie działaliśmy szybko"

- Musimy ufać ludziom i pozwolić, by (kandydaci) o różnej wrażliwości wzięli udział w wyborach - powiedział Rowhani, który w zeszłym roku ponownie został wybrany na prezydenta kraju. Jeden z irańskich przywódców wskazał, że władza popełniła w ostatnim czasie błędy. - W ciągu 39 lat (rewolucji islamskiej) poczyniliśmy postępy w wielu dziedzinach, ale jednocześnie pojawiły się luki. Być może w procesie decyzyjnym nie działaliśmy szybko, lub może nie prowadziliśmy przejrzystego dyskursu ze społeczeństwem - wskazał. Jak informuje agencja Associated Press, z okazji 39. rocznicy rewolucji islamskiej na ulice irańskich miast wyległy tysiące mieszkańców.

Na centralnym Placu Azadi (Wolności), gdzie przemawiał Rowhani zgromadziły się setki tysięcy ludzi. Manifestanci tradycyjnie wykrzykiwali antyamerykańskie i antyizraelskie hasła.

Krwawe demonstracje antyrządowe

Pod koniec grudnia i na początku stycznia przez Iran przetoczyły się protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych. Z czasem demonstracje w około 80 irańskich miastach nabrały charakteru antyrządowego.

Według władz, w wyniku starć z siłami bezpieczeństwa śmierć poniosło 25 osób. Aresztowano ponad 3 tys. demonstrantów. Część z nich zwolniono. Rewolucja islamska z 1979 roku doprowadziła do obalenia szacha Pahlawiego i zaprowadzenia rządów radykalnych szyitów. W 1978 roku przez Iran przelała się fala protestów wymierzonych w rządy szacha, gospodarka kraju została sparaliżowana przez liczne strajki.

W styczniu 1979 roku Reza Pahlawi opuścił kraj i przekazał władzę Radzie Regencyjnej i premierowi z opozycyjnego ugrupowania. 11 lutego 1979 roku ostatecznie upadła monarchia, islamiści pokonali ostatnie oddziały wierne dawnej władzy, a na czele państwa stanął przywódca religijny ajatollah Ruhollah Chomeini. Po jego śmierci w 1989 roku tytuł Najwyższego Przywódcy Iranu przejął Ali Chamenei.

Autor: PTD/AG / Źródło: PAP