Świat

Premier Peru odchodzi. Zasąpi go szef MSW

Świat

Aktualizacja:

Prezydent Peru Ollanta Humala mianował dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych Oscara Valdesa nowym premierem na miejsce Salomona Lernera, który podał się do dymisji - poinformowano w sobotę w pałacu prezydenckim. Nie podano przyczyny jego dymisji.

Lerner, który uchodził za "prawą rękę" Humali, sprawował urząd premiera od 5 miesięcy. Nieznana jest przyczyna dymisji. Jednak Associated Press przypomina, że Lerner był zaangażowany w zakończone fiaskiem starania doprowadzenia do zakończenia protestów wobec budowy kopalni złota, realizowanej przez konsorcjum Conga. Większościowy pakiet akcji tego konsorcjum należy do amerykańskiej firmy Newmont Mining Corp.

Stan wyjątkowy

W związku z gwałtownymi protestami przeciwko budowie kopalni złota i miedzi, prezydent Peru Ollanta Humala ogłosił w zeszłą niedzielę stan wyjątkowy, który obowiązuje przez 60 dni w północnym regionie Cajamarca. Stan wyjątkowy umożliwił mobilizację wojska w celu wsparcia sił policyjnych w regionie. Ograniczył ponadto prawo do organizowania zgromadzeń i manifestacji. Stan wyjątkowy obowiązuje w czterech prowincjach regionu Cajamarca, gdzie w ostatnich dniach miejscowa ludność gwałtownie protestowała przeciwko budowie kopalni Conga, obawiając się utraty lokalnych zasobów wody.

Swoboda wyboru

Zgodnie z peruwiańskim ustawodawstwem, wszyscy pozostali ministrowie gabinetu Lernera również zgłosili gotowość ustąpienia, co daje prezydentowi wolną rękę w dalszej reorganizacji rządu. Według źródeł rządowych, Humala zwrócił się do Lernera z prośbą o ustąpienie aby móc zbudować "bardziej zwarty" gabinet.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości