"Polski obóz zagłady" na amerykańskiej stronie

TVN24

csmonitor.comSprawą zajął się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski

Kolejny przypadek nazwania nazistowskiego obozu "polskim obozem śmierci". Tym razem pomyłkę popełniła amerykańska strona The Christian Science Monitor. - Nie chcemy nikogo ranić, ale błogosławić całą ludzkość - chwali się portal.

Strona The Christian Science Monitor w artykule o śmierci nazistowskiego zbrodniarza wojennego Laszlo Csatary'ego napisała, że mężczyzna został skazany za organizowanie "deportacji Żydów z Koszyc (obecnie w Słowacji) do polskiego obozu śmierci". Chodzi o obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.

O pomyłce poinformowała na Twitterze inicjatywa "German Nazi Camps" walcząca z błędnym stosowaniem nazwy "polskie obozy śmierci". Sprawę zauważył też minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Kolejny błąd

Strona należąca do Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki z siedzibą w Bostonie, pisze, że jej misją jest "nikogo nie zranić, ale błogosławić całą ludzkość". "Jesteśmy bezlitośni, ale fair" - chwali się.

To kolejny w ostatnich dniach przypadek błędnego zastosowania określenia na obozy koncentracyjne wybudowane przez hitlerowskie Niemcy na terenie okupowanej Polski. Piątego sierpnia BBC na tweecie napisało o "polskim obozie w Treblince". W wyniku interwencji polskiej ambasady w Wielkiej Brytanii, błędny tweet skasowano.

Autor: rf/jk / Źródło: tvn24.pl, csmonitor.com