TVN24 | Świat

Polski marynarz uwolniony po uprowadzeniu w Zatoce Gwinejskiej

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
Polski marynarz porwany przez piratów. Jest komentarz MSZ
Polski marynarz porwany przez piratów. Jest komentarz MSZTVN24
wideo 2/2
TVN24Polski marynarz porwany przez piratów. Jest komentarz MSZ

Polski marynarz uprowadzony w grudniu zeszłego roku w Zatoce Gwinejskiej został uwolniony. Wrócił już do kraju i jest w dobrym stanie - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak przekazało MSZ w komunikacie, "członkowie załogi statku porwanego w połowie grudnia 2021 r. u wybrzeży Nigerii, w tym obywatel RP, zostali uwolnieni". "Uprowadzony Polak wrócił już do kraju i jest w dobrym stanie" - poinformowano. "Marynarze zostali uwolnieni dzięki działaniom armatora oraz sprawnej, profesjonalnej współpracy służby konsularnej i innych polskich instytucji z władzami Danii i Nigerii oraz z firmą zatrudniającą załogę statku" - napisano w komunikacie resortu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Po stronie polskiej sprawą zajmował się międzyresortowy zespół pod przewodnictwem wiceministra Piotra Wawrzyka.

Wydarzenie z połowy grudnia zeszłego roku było szóstym porwaniem obywatela Polski w Zatoce Gwinejskiej od 2013 roku. "Apelujemy do polskich marynarzy, by przed podjęciem pracy na statku w niebezpiecznym regionie świata zawsze sprawdzali, czy armator posiada odpowiednie ubezpieczenie na wypadek uprowadzenia załogi" - podkreśliło MSZ.

Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google