Świat

Pokaz siły przed islamskim świętem

Świat


Władze Arabii Saudyjskiej chcą pokazać, że gotowe są zapewnić bezpieczeństwo dla ponad dwóch milionów pielgrzymów, które przybędą na obchody święta Hadż. Dlatego kilka dni przed jego rozpoczęciem zorganizowały wielką paradę wojskową.

Większość wiernych już przybyło do Mekki, by wziąć udział w Hadżu. Przez miasto przemaszerowało wojsko i formacje antyterrorystyczne. W czasie święta będą obowiązywały specjalne środki bezpieczeństwa. Władze gwarantują, że każdy pielgrzym może czuć się bezpiecznie.

Hadż jest piątym podstawowym obowiązkiem muzułmanina. Polega na odwiedzinach Kaaby - Domu Boga, w Mekce w miesiącu Zu Al Hidżdża i wykonanie na miejscu określonych przez islam czynności, dokonane przez tych muzułmanów, których stać na podróż.

Każdy muzułmanin musi odbyć taką pielgrzymkę przynajmniej raz w życiu.

Tragedia w trakcie "Kamieniowania Szatana"

Władze Arabii Saudyjskiej, które bardzo szczodrze sponsorują pielgrzymki niezbyt zamożnych muzułmanów z wielu krajów, przykładają do bezpieczeństwa olbrzymią wagę po doświadczeniach ostatnich lat. Podczas zeszłorocznych obchodów zginęło ponad 300 osób, a kolejne kilkaset zostało rannych.

Źródło: APTN