Świat

"Polska płacze". Pogrzeb Adamowicza na czołówkach zagranicznych mediów

Świat

Komentarze w USA po zamachu na Pawła Adamowicz
Komentarze w USA po zamachu na Pawła Adamowicztvn24
wideo 2/35

"Polska płacze","niestrudzony prezydent", "jego zabójstwo odkryło głębokie podziały" - tak zagraniczne media, wspominając Pawła Adamowicza, opisywały w sobotę uroczystości pogrzebowe zamordowanego prezydenta Gdańska. W komentarzach dziennikarze wskazują, że Polska jest głęboko podzielona. Podkreślają, że podczas mszy potępiano przejawy nienawiści i przemocy.

Brytyjski nadawca publiczny BBC umieścił informację o pogrzebie w czołówce głównych wiadomości. Podkreślił ogromną frekwencje (według policji w ostatnim pożegnaniu prezydenta Adamowicza uczestniczyło około 45 tys. osób) a także transmisje z pogrzebu na telebimach w wielu polskich miastach. Przypomniano, że Adamowicz rządził Gdańskiem ponad 20 lat.

"Ludzie stali w kolejce przez godziny, aby zająć miejsce wewnątrz bazyliki" - napisali dziennikarze.

BBC zacytowała słowa arcybiskupa Głódzia, który - jak napisała BBC - mówił, że zabójstwo Pawła Adamowicza to dzwon alarmowy dla Polski. "Nasza ojczyzna potrzebuje harmonii społecznej" - te słowa gdańskiego metropolity cytuje BBC.

"Dołączyli do tysięcy ludzi z całej Polski"

Brytyjski "Guardian" informuje o śmierci Pawła Adamowicza, publikując liczne zdjęcia z sobotnich uroczystości pogrzebowych w Bazylice Mariackiej.

"Polscy i europejscy politycy dołączyli do tysięcy ludzi z całej Polski, którzy wzięli udział w sobotnim pogrzebie Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska" - relacjonuje brytyjska gazeta.

"The Guardian" przypomina, że urna prezydenta została umieszczona w jednej z kaplic Bazyliki Mariackiej.

Dziennik wrócił także do wydarzeń sprzed ostatnich kilku dni, opisując marsze i czuwania ku pamięci prezydenta, mające miejsce w wielu polskich miastach.

Powrót tematu "mowy nienawiści"

"The Telegraph" podkreśla, że atak na prezydenta Adamowicza odnowił temat mowy nienawiści w polskiej polityce.

Odnotował, że w niektórych mediach opisujących wydarzenia w Gdańsku atak na Adamowicza porównano do zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza w 1922 roku. "The Telegraph" zauważył, że atak na prezydenta Adamowicza nie jest typowy dla wydarzeń w Polsce, a przemoc wobec polityków nie występuje w naszym kraju często.

"Gdańsk w żałobie"

"Gdańsk w żałobie, pochował swojego zamordowanego prezydenta" - tak zatytułowano relację z pogrzebu w "Deutsche Welle".

Niemiecki portal opisuje zamyślonych mieszkańców, którzy gromadzili się na ulicach Gdańska ze łzami w oczach. Przypomina także rolę Adamowicza w budowie Europejskiego Centrum Solidarności.

"Nie tylko polski problem"

"Śmierć zjednoczyła mieszkańców" - podaje madrycki "El Mundo".

"Dziesiątki tysięcy Polaków wyruszyły w sobotę na ulice Gdańska, by towarzyszyć w ostatniej drodze swojego prezydenta" - pisze hiszpańska gazeta. "El Mundo" podkreśla, że Adamowicz został pochowany z honorami, a pogrzebowi towarzyszyły liczne wezwania do zachowania żałoby i do zadumy. Według dziennika, milczenie może jednak nie być odpowiedzią na tę tragedię, ponieważ negatywne nastroje polityczne to nie tylko polski, a europejski problem.

Pogrzeb Adamowicza na czołówkach zagranicznych mediów
Pogrzeb Adamowicza na czołówkach zagranicznych mediówtvn24

"Gniew na toksyczny klimat polityczny"

"W gorzko podzielonej Polsce mieszkańcy portowego Gdańska są dziś zjednoczeni" - tak w obszernym, ilustrowanym wieloma zdjęciami artykule o uroczystościach pogrzebowych piszą dziennikarze "The New York Times". Amerykański dziennik podkreśla, że mieszkańcy byli zjednoczeni "w żałobie z powodu zamordowania ich prezydenta, w gniewie na toksyczny klimat polityczny odsłonięty przez to morderstwo, a także w solidarnej opinii, że czas na zmiany w kraju".

Przytoczono słowa profesora Antoniego Dudka, który ocenił, że "polaryzacja w Polsce jest przerażająca".

"Dzwon na trwogę"

CNN ilustrując tekst zdjęciem harcerzy stojących przy urnie prezydenta, wrócił do wydarzeń z minionej niedzieli, kiedy Paweł Adamowicz został kilkukrotnie ugodzony nożem. Amerykańska stacja przypomniała to tragiczne zdarzenie i jego następstwa.

Opisując sobotnie uroczystości pogrzebowe telewizja CNN zaznaczyła obecność Donalda Tuska, Lecha Wałęsy a także premiera Mateusza Morawieckiego. Przytoczono także słowa arcybiskupa Głódzia, który w swojej homilii mówił, że "tragiczna śmierć Pawła Adamowicza to dzwon na trwogę, wezwanie do rachunku sumienia, przemiany stylu naszego życia politycznego".

Konsekwencja "kampanii nienawiści"

"Der Spiegel" w materiale z Gdańska podaje, że wielu Polaków postrzega zamordowanie prezydenta jako konsekwencję prowadzonej przeciwko niemu w internecie kampanii nienawiści, a także sporu między "liberalno-konserwatywną Platformą Obywatelską a prawicowo-nacjonalistyczną partią rządzącą Prawo i Sprawiedliwość". Tygodnik odnotowuje, że Adamowicz "opowiadał się za przyjęciem uchodźców w Gdańsku oraz wspierał działania w obronie państwa prawa przed podejmowanymi przez PiS próbami przejęcia kontroli nad sądownictwem".

"Pełna napięć atmosfera"

Agencje prasowe, które obszernie informowały od niedzieli o zamachu na prezydenta Gdańska, w sobotnich depeszach z Polski donoszą o jego pogrzebie, zamieszczając sylwetkę prezydenta, wypowiedzi zgromadzonych, a także podkreślając niezwykle wysoką frekwencję na ulicach Gdańska.

Associated Press podkreśliła, że arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź wezwał do zakończenia politycznych i społecznych podziałów.

Agencja dpa zwróciła uwagę, że członkowie rodziny zmarłego prezydenta podczas uroczystości żałobnych potępiali nienawiść i przemoc.

W obszernych relacjach agencja Reutera akcentowała, że "zamordowanie liberalnego krytyka antyimigracyjnej polityki polskiej partii rządzącej eksponuje pełną napięć atmosferę w Europie Wschodniej".

Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza
Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowiczatvn24

Autor: akw//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: The NY Times, The Telegraph, CNN, BBC, Deutsche Welle

Raporty: