Podpalili mu dom za Mahometa-psa

Świat

Aktualizacja:
wikipedia.orgSzwedzki rysownik Lars Vilks

Nieznani sprawcy próbowali podpalić dom szwedzkiego rysownika Larsa Vilksa, który w 2007 roku sportretował Mahometa jako psa. Na szczęście nie było go w domu, a atak nie spowodował większych zniszczeń.

Vilks powiedział Reuterowi, że sprawcy stłukli okna w jego domu w miasteczku Nynashamnsvage i próbowali podpalić benzynę, którą wrzucili do środka. Uszkodzone zostały kuchnia i fasada. - Sprawa została zakwalifikowana jako podpalenie - powiedział przedstawiciel policji regionu Skania.

- Prawdopodobnie nie będę mógł tam dłużej mieszkać - stwierdził rysownik, który po raz kolejny miał kłopoty z powodu swoich prac. Wcześniej w tym tygodniu został zaatakowany przez mężczyznę podczas wykładu, na którym zaczął pokazywać film na temat homoseksualizmu i religii, w szczególności islamu.

Jeszcze wcześniej, w marcu, Amerykanin o nicku JihadJane został oskarżony o spisek w celu zabicia Szweda i używania internetu do szukania współkonspiratorów.

Niebezpieczne rysunki

W styczniu Somalijczyk został oskarżony o terroryzm i próbę zabójstwa duńskiego rysownika Kurt Westergaard, który w 2005 roku narysował najsłynniejszą karykaturę Mahometa. Widać na niej Proroka w turbanie o kształcie bomby.

Wywołało to oburzenie w krajach islamskich. W zamieszkach, do których potem doszło zginęło na Bliskim Wschodzi Afryce i w Azji co najmniej 50 osób.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org