Po 30 latach oczyścili matkę. Winny pies dingo

Od lat 80-tych zmieniło się postrzeganie dingoWikipedia CC BY SA

Kiedy w 1980 roku z obozowiska rodziny Chamberlain wypoczywającego w australijskim buszu w pobliżu Ayers Rock zniknęła ośmiotygodniowa dziewczynka, o jej zabicie oskarżono matkę. Kobieta utrzymywała, że jej dziecko porwały dzikie psy Dingo, ale wymiar sprawiedliwości nie dawał jej wiary i została skazana. Po ponad trzech dekadach walki matce udało się ostatecznie przekonać sąd, że to ona ma rację.

Azaria Chamberlain zniknęła z pola namiotowego, na którym rozbili się jej rodzice, w 1980 roku. Ośmiotygodniowa dziewczynka przepadła w dzikim buszu stanu Terytorium Północne. Rodzice od początku utrzymywali, że ich dziecko porwały psy dingo, czyli wtórnie zdziczałe psy dawnych osadników Australii. Władze nie dały jednak wiary rodzicom i oskarżyły ich o zabójstwo. Ostatecznie w 1982 roku kobieta otrzymała wyrok dożywocia, a ojciec wieloletnie więzienie w zawieszeniu za współudział.

Dekady starań

Po niekorzystnym wyroku rodzice nie zaprzestali prób oczyszczenia się z zarzutów. Wielokrotnie wnosili apelacje i dotarli nawet do sądu najwyższego. Ostatecznie po sześciu latach kobieta została zwolniona z więzienia i oczyszczona z zarzutów, ale nadal sąd oficjalnie nie stwierdził, iż to psy zabiły jej dziecko. Rodzice podjęli więc dalszą walkę o uznanie ich wersji wydarzeń za oficjalną.

Dopiero w poniedziałek, po 24 latach od wypuszczenia matki z więzienia, prokurator stanu Terytorium Północne ostatecznie przychylił się do wersji wydarzeń rodziców. Psy dingo zostały oficjalnie uznane za winne porwania i zabicia ośmiotygodniowej Azari. - W sposób oczywisty ulżyło nam, iż ta saga się skończyła. Nie możemy dłużej mówić, że dingo nie są groźne. Żyjemy w pięknym kraju, ale jest on niebezpieczny - stwierdziła matka, Lindy Chamberlain-Creighton.

Sprawa zaginięcia Azarii była najgłośniejszą w dotychczasowej historii Australii. Media relacjonowały ją bardzo skrupulatnie i często posuwały się do skrajności. Matka była między innymi oskarżana o bycie wiedźmą i złożenie swojej córeczki w ofierze podczas rytualnej ceremonii. Podobne tezy były napędzane przez fakt przynależności rodziców do kościoła adwentystów i mało emocjonalne zachowanie matki podczas procesu. Na podstawie głośnej historii rodziny Chamberlain powstał film "A Cry In The Dark" (pl. - "Krzyk w ciemności"), w którym matkę grała Meryl Streep, nagrodzona za kreację Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 1988 roku.

Autor: mk\mtom\k / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA