Świat

Pierwszy pomnik Jana Pawła II stanął w centrum Moskwy

Świat

TVN24Pomnik Jana Pawła II stanął w Moskwie

Pierwszy w Rosji pomnik papieża Jana Pawła II odsłonięto w piątek w Moskwie. Wykonany z brązu monument polskiego papieża, uznanego przez Kościół za błogosławionego, stanął w atrium Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej, w centrum stolicy Rosji.

Jego autorami są: ukraiński rzeźbiarz Ołeksandr Wasiakin oraz rosyjscy rzeźbiarze - Ilja i Nikita Fioklinowie. Przedstawia naturalnych rozmiarów postać siedzącego Jana Pawła II z otwartą książką na kolanach.

W doborowym towarzystwie

Ustawiono go wśród pomników i popiersi najwybitniejszych umysłów świata, m.in. Leonarda da Vinci, Niccolo Machiavellego, Heinricha Heinego, Charlesa Dickensa, Abrahama Lincolna, Mahatmy Gandhiego i Jamesa Joyce'a. Panteon ten tworzony jest od 1994 roku.

Monument został odlany w moskiewskiej firmie związanej z Fundacją Artistika. Ma ponad 1,8 metra wysokości i waży dwie tony. Stanął na granitowym postumencie. Pomysłodawcami wzniesienia w stolicy Rosji pomnika Jana Pawła II są Jekatierina Gienijewa, dyrektor Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej, oraz Grigorij Amnuel, dyrektor Otwartego Klubu "Dialog Międzynarodowy", rosyjskiej organizacji pozarządowej.

Marzenie papieża

- Zawsze pamiętamy o niespełnionym marzeniu Jana Pawła II, żeby przyjechać do Rosji - mówi Amnuel. - Środowiska związane z Dialogiem Międzynarodowym od kilku lat nosiły się z pomysłem uhonorowania polskiego papieża. Od kiedy do sprawy włączyła się Jekatierina Gienijewa prace nabrały tempa - dodaje.

W budowę pomnika zaangażowało się wiele postaci polskiej polityki i gospodarki, m.in. były minister spraw zagranicznych Adam D. Rotfeld i były ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Jerzy Bahr.

Projekt udało się zrealizować dzięki zebranym przez Fundację Semper Polonia darowiznom Fundacji Polska Miedź, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń", Systemu Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz, TAURON-u Polska, Energii SA i ZELINO Ltd. Część środków zebrano w Rosji.

Uroczyste odsłonięcie

Uroczystość odsłonięcia monumentu uświetniła prezentacja fragmentów utworów Jana Pawła II w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza i artystów rosyjskich. Odtworzono też "Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II" Krzysztofa Pendereckiego i "Te Deum" Łarisy Krytskiej. W ceremonii wzięli udział m.in. wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski oraz Krzysztof Penderecki z małżonką.

W maju we Wszechrosyjskiej Państwowej Bibliotece Literatury Obcej odbył się już wieczór wspomnień, poświęcony polskiemu papieżowi zatytułowany: "Błogosławiony Jan Paweł II - Myśliciel, Poeta i Nauczyciel".

Jan Paweł II z uwagą przyglądał się temu, co się działo w Rosji. Wielokrotnie mówił o niej ciepło w swoich homiliach. Z radością przyjmował rosyjskich polityków, dyplomatów, twórców kultury i przedstawicieli młodzieży. Marzył o podróży do Rosji.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24