Szefowa gabinetu czeskiego premiera, Jana Nagyova, została tymczasowo aresztowana - poinformował jej adwokat. Ma to związek z aferą korupcyjną w rządzie. Zdaniem prezydenta Milosza Zemana, zarzuty dla współpracowników Petra Neczasa są oparte "na poważnych dowodach". - To wymijająca, ale bardzo jasna odpowiedź na pytanie, czy gabinet upadnie - stwierdził.
Na wniosek prokuratury sąd w Ostrawie wydał w sobotę nakaz tymczasowego aresztowania pięciu osób z najbliższego otoczenia premiera Czech.
Aresztowani to szefowa gabinetu premiera Jana Nagyova, były szef wywiadu wojskowego Ondrej Palenik, były przewodniczący klubu poselskiego Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Tluchorz, były minister rolnictwa Ivan Fuksa oraz były wiceminister tego resortu Roman Boczek.
Nagyovą i pozostałe osoby zatrzymano w trakcie przeprowadzonej od nocy ze środy na czwartek akcji policyjnej Jednostki Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej. Wszyscy zostali przewiezieni do więzienia w Ostrawie.
Szef wywiadu wojskowego i szef urzędu rady ministrów bez aresztu
Aresztowania uniknął za to szef wywiadu wojskowego Milan Kovanda. Zatrzymany był też szef urzędu rady ministrów Lubomir Poul, ale nie postawiono mu zarzutów.
Sąd obradował przy drzwiach zamkniętych. Adwokat Jany Nagyovej, Eduard Brunou, powiedział dziennikarzom, że najbliższej współpracowniczce premiera zarzucono m.in. pośrednictwo w korupcji i zlecenie szefom wojskowych służb informacyjnych śledzenie żony premiera, Radki, w celu jej zdyskredytowania (czeska prasa bulwarowa spekuluje, że premier, który rozwodzi się z żoną, ma romans z Nagyovą). Postawiony Nagyovej zarzut pośredniczenia w korupcji dotyczy umieszczenia w radach nadzorczych państwowych przedsiębiorstw trzech deputowanych: Petra Tluchorza, Ivana Fuksy i Marka Sznajdra w zamian za złożenie przez nich mandatów przed głosowaniem o reformie podatkowej w 2012 roku, co było równoznaczne z ocaleniem rządu premiera Neczasa przed utratą większości parlamentarnej. Z niepotwierdzonych informacji czeskich mediów wynika również, że Nagyovej postawiono zarzuty łapownictwa. Adwokat aresztowanej powiedział dziennikarzom, że Nagyova zaprzeczyła zarzutom. Według niego powiedziała ona również sądowi, że "w kilku przypadkach nie przewidziała negatywnych skutków swych działań, ale nie było to celowe". Jeśli zarzuty się potwierdzą, szefowej gabinetu premiera będzie grozić pięć lat więzienia. Brunou zapowiedział złożenie odwołania.
Prezydent zabiera głos
Prezydent Czech Milosz Zeman ocenił w sobotę, że zarzuty dotyczące nadużycia władzy i korupcji wysuwane przeciwko współpracownikom szefa rządu Petra Neczasa i innych urzędników "są bardzo poważne" i znajdują potwierdzenie w faktach.
Jest to pierwsza reakcja czeskiego prezydenta na ujawnioną w mijającym tygodniu aferę korupcyjną w najwyższych urzędach państwowych.
Zapytany przez dziennikarzy, czy rząd upadnie, odpowiedział: "Dochodzę do wniosku, że zarzuty są oparte na wystarczających dowodach". - To wymijająca, ale bardzo jasna odpowiedź na to pytanie - stwierdził.
Wczoraj z prezydentem spotkał się także lider opozycji Bohuslav Sobotka. Przedstawił pomysł wcześniejszych wyborów.
Tego samego dnia socjaldemokraci zwrócili się do przewodniczącej niższej izby parlamentu Miroslavy Němcovej z wnioskiem o głosowanie nad wotum nieufności dla rządu. Chcą, żeby odbyło się w natępnym tygodniu.
Premier traci zaufanie, ale nie rezygnuje
Wielka antykorupcyjna operacja policji, uderzająca przede wszystkim w ODS, partię Necasa, to nokaut dla rządu. Rządu, który i tak nie ma stabilnej większości w parlamencie, ma natomiast przeciwnika politycznego w postaci prezydenta Milosa Zemana. Zeman wywodzi się z socjaldemokracji, dziś głównej partii opozycji, żądającej dymisji Necasa.
Premier zapowiedział, że nie poda się do dymisji. Jednak o tym, czy rząd przetrwa w dużej mierze zadecydują koalicjanci. Liberalni Demokraci (LIDEM) przyznali, że tracą zaufanie do premiera Petra Neczasa, ale nie będą od razu podejmować decyzji o wyjściu z koalicji.
Autor: rf, ktom/iga,mtom / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Packa