Świat

"Pchnąć naprzód rosyjsko - polskie relacje"

Świat


Przed zaplanowanym na piątek spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Rosji i Polski "Niezawisimaja Gazieta" pisze, że Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow "podejmą próbę pchnięcia naprzód rosyjsko-polskich relacji".

Według "NG", Tusk ma Rację, kiedy mówi, że "obecny stan rosyjsko-polskich relacji w jednakowym stopniu psuje wizerunek obu krajów w oczach międzynarodowej wspólnoty". Zwraca przy tym uwagę na dylematy nowego polskiego rządu i trudności, jakie staną na drodze polepszenia kontaktów z Rosją.

"Jak pozbyć się wizerunku kraju, hamującego europejską integrację i przy tym obronić polskie interesy? Jak zachować uprzywilejowane stosunki z Waszyngtonem i jednocześnie wycofać wojska z Iraku, a może nawet wykazać większą twardość z sprawach tarczy antyrakietowej? Jak poprawić relacje z Rosją i nadal prowadzić aktywną - często sprzeczną z linią Moskwy - politykę w europejskiej części obszaru poradzieckiego oraz sferze energetycznej?" - to podstawowe wyzwania stojące przed polskim MSZ.

"Niezawisimaja" pisze o poprawności i pragmatyczności priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Zdaniem gazety polski premier "jasno powiedział o znaczeniu stosunków z Rosją, w tym w kwestiach energetycznych. Tusk, podobnie jak wielu typowo europejskich polityków, delikatnie pomija przy tym ocenę specyfiki politycznego rozwoju Rosji" - możemy przeczytać w komentarzu.

Źródło: PAP, tvn24.pl