Papież chce pełnej jedności z lefebrystami

Aktualizacja:
 
PAP/EPAPapież chce zjednoczenia z lefebrystami

Benedykt XVI chciałby osiągnąć pełną jedność z lefebrystami. Taką deklarację głowa Kościoła Katolickiego złożyła w piątek. Rok temu papież zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, co wywołało falę dyskusji i protestów.

Papież mówił o tym podczas audiencji dla pracowników watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się prowadzeniem rozmów z Bractwem św. Piusa X.

- Osiągnięcie wspólnego świadectwa stanowi priorytet dla Kościoła każdego czasu, w celu doprowadzenia wszystkich ludzi na spotkanie z Bogiem - podkreśliła głowa Kościoła Katolickiego. I dodał: - W tym duchu pokładam szczególną ufność w zaangażowaniu dykasterii (Kongregacja - red.) na rzecz przezwyciężenia problemów doktrynalnych, jakie jeszcze pozostają, w celu osiągnięcia pełnej jedności z Kościołem przez Bractwo świętego Piusa X.

Różnice (nie) do pogodzenia

Przedmiotem wciąż istniejących różnic jest nauczanie Soboru Watykańskiego II. Watykan chciałby aby lefebryści w pełni go zaakceptowali.

Rok temu Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów. Wywołało to wielką burzę i wywołało protesty.

Oburzone były przede wszystkim środowiska żydowskie. Głównie z powodu tego, że jeden z lefebrystów, Richard Williamson, to zadeklarowany negacjonista. Poza tym krytycy zarzucili papieżowi zrobienie kroku wstecz i podjęcie próby cofnięcia Kościoła do czasów przedsoborowych. CZYTAJ WIĘCEJ: OSTRA KRYTYKA PAPIEŻA

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości