Świat

Papademos podał się do dymisji. Grecy znów idą do urn

Świat


Premier Grecji Lukas Papademos podał się do dymisji i ogłosił w środę na posiedzeniu gabinetu, że przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 6 maja.

Papademos, który kieruje od listopada 2011 roku koalicyjnym rządem, spotkał się po południu z prezydentem Karolosem Papuliasem, aby uzgodnić rozwiązanie parlamentu i zorganizować wybory w pierwszą niedzielę maja, 18 miesięcy przed terminem. Do czasu wyborów Papademos pozostanie na stanowisku szefa rządu.

Cele osiągnięte

Koalicyjny rząd technokratów Papademosa został utworzony przez socjalistyczną partię PASOK i konserwatywną Nową Demokrację z mandatem do sfinalizowania negocjacji z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji. Zadaniem rządu Papademosa było też przygotowanie wyborów.

- Główne cele tego rządu zostały osiągnięte - powiedział w środę premier Grecji. - Dziś oficjalnie zaczyna się kampania wyborcza - dodał.

Będzie powyborcza koalicja?

Nowa Demokracja, która prowadzi w sondażach, i PASOK na razie nie zadeklarowały, czy po wyborach parlamentarnych ponownie utworzą koalicję. Taki wariant jest jednak prawdopodobny, gdyż według dotychczasowych sondaży żadne z ugrupowań nie zdobyłoby wystarczającego poparcia, by rządzić samodzielnie.

Jak pisze Reuters, na wyniki wyborów wpłynie niechęć wyborców z powodu wspierania przez dwie największe partie radykalnych oszczędności i surowych reform, od których spełnienia UE, MFW i EBC uzależniły przyznanie zadłużonej Grecji pomocy finansowej.

Źródło: PAP, Reuters