Świat

Pamiątki z Titanica idą pod młotek

Świat

ReutersPamiątki po Titanicu idą pod młotek

Telegramy wysłane z Titanica, dziennik kobiety, która przeżyła katastrofę, pamiątkowe zdjęcia i karty pocztowe - to tylko niektóre rzeczy związane z najsłynniejszym transatlantykiem, które zostaną wystawione na sprzedaż w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's.

Eksperci podkreślają, że materiały związane z najsłynniejszym liniowcem to rzadkość i spodziewają się dużego zainteresowania aukcją.

Brytyjski transatlantyk należał do towarzystwa okrętowego White Star Line. Podczas swojego dziewiczego rejsu z Southampton do Nowego Jorku przez Cherbourg i Queenstown zderzył się 14 kwietnia 1912 roku z górą lodową. Statek zatonął. W katastrofie zginęło ponad 1500 osób. Tragedia spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego.

W 2006 roku zmarła ostatnia pamiętająca katastrofę pasażerka Lillian Gertrud Asplund. W 1912 roku miała 5 lat. W chwili śmierci Lillian Asplund, pozostały jeszcze dwie żyjące osoby, które były na pokładzie Titanica. Barbara West oraz Milvina Dean w chwili zatonięcia statku były jednak zbyt młode (odpowiednio 10 i 2 miesiące) by pamiętać jakiekolwiek szczegóły katastrofy.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters