Świat

Uniewinniono chrześcijankę skazaną na śmierć za bluźnierstwo

Świat


Pakistański Sąd Najwyższy uniewinnił w środę chrześcijankę Asię Bibi skazaną w 2010 roku za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi. Nakazano jej uwolnienie, jeśli tylko nie została oskarżona o inne przestępstwo.

Asia Bibi, matka czworga dzieci, w 2010 roku została skazana na karę śmierci za domniemaną obrazę proroka Mahometa. Bluźnierstwa miała się dopuścić podczas kłótni z muzułmańską kobietą w Itanwali, niewielkiej miejscowości w pakistańskim Pendżabie, w której mieszkała.

Muzułmanka miała protestować przeciwko piciu przez Bibi wody z tej samej szklanki, co ona, argumentując to faktem, że są różnego wyznania.

"Tolerancja jest podstawową zasadą islamu"

W środę sędzia Saqib Nisar unieważnił wyrok sądu w Lahaur, który w 2010 roku skazał Bibi na najwyższy wymiar kary. Przewodnicząc trzyosobowemu składowi sędziowskiemu powołał się na Koran, w którym zapisano, że "tolerancja jest podstawową zasadą islamu". Stwierdził również, że religia ta potępia niesprawiedliwość i opresję.

- To doskonała wiadomość dla Pakistanu i reszty świata - oświadczył w rozmowie z agencją Reutera adwokat kobiety, Saiful Mulook. - Asia Bibi ostatecznie otrzymała sprawiedliwość - dodał.

Islamiści grożą protestami

Sprawa Asi Bibi oburzyła chrześcijan na całym świecie i stała się źródłem podziałów w Pakistanie. Dwóch polityków, którzy chcieli pomóc kobiecie, zostało zamordowanych.

Radykalna partia islamistyczna Tehrik-e-Labbaik (TLP) zagroziła protestami ulicznymi, jeśli Bibi zostanie uwolniona lub jej wyrok zostanie zmniejszony.

Autor: mm//now / Źródło: Guardian, Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości