Oskarżana o zbrodnie na Polakach armia ma swoje muzeum

TVN24

Aktualizacja:
wikipedia.orgNa Ukrainie otwarto pierwsze muzeum UPA

Na Ukrainie otwarto pierwsze muzeum Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). W Polsce UPA obarczana jest odpowiedzialnością za zbrodnie wojenne na ludności polskiej dawnych Kresów Wschodnich. Ukraińcy traktują tę formację jako siłę walczącą o niepodległość państwa.

Muzeum znajduje się w podziemnym bunkrze, który odtworzono we wsi Babyn w obwodzie rówieński. Odbudowanie bunkra udało się za sprawą dokumentów i wspomnień z czasów II wojny światowej.

- Wmawia się nam, że historia Ukrainy to historia porażek, a tak nie jest. Nasza historia jest historią walki, w której były i porażki, i zwycięstwa. Walka UPA była ogromnym zwycięstwem ducha - powiedział podczas uroczystości otwarcia muzeum gubernator obwodu rówieńskiego, Wiktor Matczuk.

Wmawia się nam, że historia Ukrainy to historia porażek, a tak nie jest. Nasza historia jest historią walki, w której były i porażki i zwycięstwa. Walka UPA była ogromnym zwycięstwem ducha. Wiktor Matczuk, gubernator obwodu rówieńskiego

Dwuizbowe, wyłożone deskami pomieszczenie, w którym znajduje się muzeum, umieszczono kilka metrów pod ziemią. Z wierzchu zamaskowano je grubą warstwą darni, ukrywając pod nią także wejście do bunkra. W czasach działalności UPA obiekt taki można było zlokalizować znając system tajnych znaków na powierzchni.

"Mieli swój chłopski rozum, patriotyzm i chęć walki"

Bojownicy UPA "nie posiadali takiego zaplecza materialnego, jak armia niemiecka, czy radziecka, ale mieli swój chłopski rozum, patriotyzm i chęć walki. Właśnie w ten sposób powstawały takie kryjówki, (...) tak rodził się system zaopatrzenia w jedzenie i amunicję" - podkreślił gubernator Matczuk.

W bunkrze-muzeum znajdują się dwupoziomowe drewniane prycze oraz elementy umundurowania i uzbrojenia UPA z czasów II wojny światowej znalezione przez mieszkańców okolicznych miejscowości.

UPA, obarczana winą za mordy ludności polskiej m.in. na Wołyniu, została powołana 14 października 1942 r. Powstała z połączenia ukraińskich oddziałów partyzanckich z oddziałami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Podczas II wojny światowej walczyła przeciwko Niemcom i ZSRR.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org