Świat

Orban chciał posłuchać Kaczyńskiego

Świat


Jarosław Kaczyński spotkał się w środę z premierem Węgier Victorem Orbanem. Wizyta w Polsce była pierwszą zagraniczną podróżą nowo wybranego szefa węgierskiego rządu. - To pokazuje, że traktuje on kontakty z Polską jako uprzywilejowane, a Jarosław Kaczyński odpowiedział na to bardzo pozytywnie - stwierdził europoseł Paweł Kowal, który uczestniczył w tym spotkaniu.

Jak relacjonował Paweł Kowal, Kaczyński i Orban podczas środowego spotkania przedyskutowali kwestie związane z rozszerzeniem relacji gospodarczych, energetycznych w Europie Środkowej.

Dodał, że "dość szczegółowo" omówiono także relacje między obu krajami również w innych dziedzinach, tym bardziej, że było to spotkanie dwóch polityków, którzy mają duże doświadczenia na najwyższych stanowiskach w państwie.

Zwycięstwo wartości

Eurodeputowany powiedział również, że rozmówcy kilkakrotnie podejmowali temat partii premiera Orbana - Fidesz, która zwyciężyła w kwietniowych wyborach parlamentarnych, zdobywając konstytucyjną większość ponad dwóch trzecich miejsc w parlamencie (263 z 386 mandatów).

- Jest to zwycięstwo wartości i widać, że w Europie Środkowej będą zwyciężały partie, które odpowiadają na realne oczekiwania obywateli, odwołują się do poważnej polityki i do poważnych problemów - powiedział Kowal.

Jak premier z premierem

We wtorek Orban rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem.

Źródło: PAP, tvn24.pl