Odmowa ekstradycji Ługowoja nie do przyjęcia dla Brytyjczyków

Aktualizacja:
 
TVN24Andriej Ługowoj czuje się bezpieczny w Rosji

"Rozpatrujemy wszelkie opcje" mówi rzecznik premiera Gordona Browna po tym jak Moskwa odrzuciła w zeszłym tygodniu wniosek brytyjskiej prokuratury o ekstradycję Andrieja Ługowoja, głównego podejrzanego o zamordowanie Aleksandra Litwinienki.

Rzecznik brytyjskiego rządu nie sprecyzował, co dokładnie miał na myśli.

Przedstawiciel prokuratury Ken Macdonald poinformował, że Moskwa wyraziła gotowość sądzenia Ługowoja u siebie, po dostarczeniu materiału dowodowego.

"Konsekwentnie twierdziliśmy, że morderstwo Litwinienki jest poważną sprawą kryminalną" - powiedziała rzeczniczka brytyjskiego MSZ. Jak dodała, stanowisko Rosji jest "nie do przyjęcia", a brytyjska reakcja będzie przygotowana "po zastanowieniu i z powagą, na jaką zasługuje".

Moskwa od dawna zapowiadała, że Ługowoja nie wyda, lecz Londyn czekał na oficjalną odpowiedź.

W oświadczeniu biura rosyjskiego prokuratora generalnego przywołano konkretny paragraf konstytucji, wykluczający możliwość ekstradycji obywateli rosyjskich.

Jednocześnie rosyjska prokuratura podkreśliła gotowość "okazania kompetentnym organom brytyjskim pomocy prawnej (...), zgodnie z umowami międzynarodowymi i rosyjskim ustawodawstwem".

Władze brytyjskie wystąpiły do Rosji pod koniec maja o ekstradycję Ługowoja - byłego funkcjonariusza rosyjskich służb specjalnych, a obecnie biznesmena.

43-letni Litwinienko - zagorzały krytyk Kremla - zmarł w Londynie 23 listopada 2006 roku w następstwie zatrucia radioaktywnym polonem.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości