Świat

Odetną piratom internet

Świat

 
sxc.huFrancuscy internauci muszą się mieć na baczności

Francuskie Zgromadzenia Narodowe przegłosowało we wtorek przyjęcie kontrowersyjnej ustawy przeciwko piractwu w internecie, tzw. prawa Hadopi. Pozwala ono m.in. na pozbawienie dostępu do internetu osób, które nielegalnie ściągają pliki. Zostało jeszcze głosowanie Senatu.

Zgromadzenia Narodowe to niższa izba francuskiego parlamentu. Za przyjęciem prawa Hadopi (od skrótowej nazwy urzędu walczącego z piractwem fr. Haute Autorité pour la Diffusion des Ouvres et la Protection des Droits) głosowało 296 posłów, przeciwko było 233.

Zwolennikami ustawy, z nielicznymi wyjątkami, byli przede wszystkim członkowie prezydenckiej prawicowej partii Unii Na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Przeciwko przyjęciu kontrowersyjnego prawa głosowali socjaliści z Partii Socjalistycznej (PS).

Hadopi przed Senatem

Teraz ustawa trafi do francuskiego senacie. Wyższa izba parlamentu będzie debatowała nad nim w środę, 12 maja.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, pierwsze maile z ostrzeżeniem do internetowych piratów zostaną wysłane już na jesieni. Jeśli to nie poskutkuje, od początku 2010 roku, niesubordynowani internauci będą odcinani od sieci na okres od miesiąca do roku. Dodatkowo, w tym czasie będą musieli płacić abonament za dostęp do internetu.

Unia za internetem

Francja dostęp do internetu ogranicza, tymczasem 6 maja br. Parlament Europejski odrzucił reformę prawa telekomunikacyjnego, tzw. Pakiet Telekomunikacyjny, który pozwalał dostawcom internetu decydować, jakie witryny udostępnią swoim klientom.

Źródło: lefigaro.fr, lemonde.fr, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu