Świat

Niemiecki zakładnik apeluje o pomoc

Świat

TVN24.plTalibscy porywacze przekazali nagranie wideo z apelem zakładnika

Afgańska telewizja pokazała nagranie wideo, w którym uprowadzony w połowie lipca niemiecki inżynier apeluje o pomoc.

W nagraniu 62-letni Rudolf Blechschmidt powiedział, że jest przetrzymywany w trudnych warunkach wysoko w górach, i odczuwa poważne problemy kardiologiczne. Blechmsmidt zwrócił się o pomoc do rządu afgańskiego i ambasady Niemiec. Porwany nie przekazał żadnych informacji o warunkach, stawianych przez talibów w zamian za jego zwolnienie.

Talibowie uprowadzili dwóch niemieckich inżynierów budowlanych i pięciu Afgańczyków w połowie lipca w prowincji Wardak, na zachód od Kabulu. Jeden z Niemców został później zastrzelony, a jednemu Afgańczykowi udało się zbiec.

W zamian za uwolnienie pozostałych zakładników talibowie zażądali wypuszczenia z afgańskich więzień 10 swoich bojowników oraz wycofania żołnierzy niemieckich z Afganistanu. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała wówczas kategorycznie, że jej rząd nie ugnie się pod presją terrorystów.

W ubiegłym tygodniu z kawiarni w Kabulu została uprowadzona 31-letnia Niemka Christina Maier - pracownik jednej z organizacji humanitarnych. Porywacze wysuwali żądania finansowe. Niemka została jednak odbita przez afgańskie siły rządowe.

W rękach porywaczy - prawdopodobnie talibów - znajduje się natomiast wciąż grupy porwanych 19 obywateli Korei Południowej. Dwaj mężczyźni z tej grupy zostali zastrzeleni przez porywaczy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl