Świat

Niemiecka prasa: Polacy, oddajcie dobra kultury

Świat

"FAZ" domaga się m.in. zwrotu rękopisu niemieckiego hymnu narodowego

- Polacy muszą zwrócić Niemcom ich pomniki narodowego dziedzictwa - uważa niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Komentator "FAZ" Reinhard Mueller odniósł się do niedawnej wypowiedzi minister spraw zagranicznych Anny Fotygi. Mówiła ona o szacunkowym wyliczeniu polskich strat wojennych w dziedzinie kultury na 20 mld dolarów. Mueller pyta, czy polskie roszczenia zgodne są z duchem czasu i czy odpowiadają stosunkom, jakie powinny panować między partnerami w UE. - Oczywiście, można cofać się jeszcze dalej, do Traktatu Wersalskiego lub polskich rozbiorów - ironizuje.

"FAZ" podkreśla, że konfiskata dzieł sztuki i nauki jest od 1907 r. zakazana: - Nikt nie imputuje Polsce, że jej oddziały splądrowały Niemcy. Ale myśl prawna tej normy jest jasna. Dobra kultury nie mogą zastępować reparacji. Co to oznacza dla narodowego dziedzictwa (...), które w czasie wojny zostało przeniesione poza stałe miejsce i znalazło się w polskich rękach wskutek zmiany suwerenności tych terytoriów? Musi zostać zwrócone.

Niemiecki komentator uważa, że polsko-niemiecki spór o dobra kultury jest jedynie "symptomem poważniejszego problemu - "lekceważenia zasad, których przestrzeganie powinno być dla członka europejskiej wspólnoty prawnej oczywistością". Jego zdaniem nie było przypadkiem to, że polski premier Jarosław Kaczyński w czasie gorącej debaty nad "sztuką zdobyczną" nagle "odrzucił wszystkie zasady państwa prawa" i domagał się od polskich sądów wydawania orzeczeń zgodnych z polską racją stanu. Wypowiedź premiera, skrytykowana przez Sąd Najwyższy, pokazuje "fundamentalny brak kultury państwa prawa".

Komentator wzywa w konkluzji niemiecki rząd, by zwracał uwagę, czy obywatele Niemiec nie są dyskryminowani przez władze w Warszawie oraz na to, by oba kraje przestrzegały dobrosąsiedzkiego ducha: - Obecnie to polski rząd musi wykazać, że związana z odstąpieniem niemieckich terenów wschodnich konstrukcja prawna rzeczywiście stworzyła fundament pokoju i pojednania.

Komentarz "Godzina duchów w Warszawie" ukazał się na pierwszej stronie piątkowego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Źródło: PAP/Radio Szczecin